°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

FOTO Tisíce Čechov v uliciach Prahy: Takto si pripomínajú výročie Nežnej revolúcie

Tridsiate výročie Nežnej revolúcie si v Česku pripomínajú tisíce ľudí
Tridsiate výročie Nežnej revolúcie si v Česku pripomínajú tisíce ľudí
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek
17.11.2019 17:40

PRAHA - Občania Českej republiky si v nedeľu pripomínajú 30. výročie Nežnej revolúcie. Na mnohých miestach v krajine prebiehajú spomienkové akcie, koncerty i študentské sprievody. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.


Najväčšie oslavy sa počas dňa konali v Prahe - na Albertove a na Národnej triede, kam už ráno dorazil premiér Andrej Babiš a rad ďalších ministrov a politikov, aby tam pri pomníku Nežnej revolúcie zapálili sviečky a položili kvety. Odkaz Nežnej revolúcie si pri tomto pamätníku počas dňa uctili aj tisíce radových občanov, informovali české médiá.

FOTO Tisíce Čechov v
Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

MIMORIADNY ONLINE 30. výročie Nežnej revolúcie: Česi pochodujú ulicami, silný odkaz zo Slovenska

Popoludní z pražského Albertova vyrazil študentský sprievod, ktorý šiel rovnakou trasou ako študenti v novembri 1989 - cez Vyšehrad a Rašínovo nábrežie smerom na Národnú triedu. Podľa organizátorov v ňom bolo 10.000 ľudí. Cestou si študenti mohli vypočuť nahrávky so svedectvami ľudí, ktorí v sprievode boli pred 30 rokmi.

Tridsiate výročie Nežnej revolúcie
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

V Prahe sa okrem tohto pochodu i mnohých ďalších akcií uskutočnil aj satirický sprievod masiek. Nežná revolúcia, ktorá vo vtedajšom Československu ukončila vládu komunistického režimu, vyvrcholila 17. novembra 1989 práve na Národnej triede v Prahe zásahom bezpečnostných jednotiek proti demonštrantom. Aj keď najväčšie akcie bývajú už tradične v Prahe, výročie Nežnej revolúcie si pripomenuli aj v iných českých mestách a obciach.

Tridsiate výročie Nežnej revolúcie
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

V Olomouci sa napríklad uskutočnila demonštrácia s názvom Kto - ak nie my. Kto - ak nie teraz, ktorú zorganizovali iniciatívy 2018+ Olomouc a Milion chvilek pro demokracii. V Brne sa podľa odhadov zišlo 10.000 ľudí. V programe boli koncerty, prejavy rečníkov či lampiónový pochod. V obci Čeladná v Moravskosliezskom kraji odhalili v nedeľu lavičku Václava Havla, ktorý bol prvým prezidentom slobodného Československa. V Liberci na schodoch radnice odhalili pamätník pripomínajúci výročie Nežnej revolúcie.

Tridsiate výročie Nežnej revolúcie
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

V nedeľu si v Českej republike pripomínajú aj 80. výročie udalostí, ktoré viedli k uzatvoreniu vysokých škôl nacistami v roku 1939. Ľudia si pripomenuli pamiatku Jana Opletala a ďalších študentov, ktorí čelili nacistickej agresii.

Tridsiate výročie Nežnej revolúcie
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Ná Václavské námestie prišlo až 40-tisíc ľudí

Nedeľňajšie oslavy výročia Nežnej revolúcie vrcholia v Prahe sériou koncertov na Václavskom námestí, kde prišlo až 40.000 ľudí. Rovnaký počet ľudí sa zúčastnil aj na programe na Národnej triede, informovala česká polícia na Twitteri.

Počas koncertu svoj prejav predniesol napríklad ústavný právnik Jan Kysela, ktorý varoval pred oslabovaním ústavy: "Ústava musí byť samozrejmým rámcom našich životov. Ignorovaná ústava vlastne žiadnou ústavou nie je, a kde nie je ústava, vládne svojvôľa," uviedol. Na Václavskom námestí vystúpil aj študentský vodca z roku 1989 a riaditeľ organizácie Člověk v tísni Šimon Pánek, ktorý ocenil sobotňajší protest proti premiérovi Andrejovi Babišovi na Letenskej pláni v Prahe, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

FOTO Tisíce Čechov v
Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek


Galéria

Tridsiate výročie Nežnej revolúcie Tridsiate výročie Nežnej revolúcie Tridsiate výročie Nežnej revolúcie Tridsiate výročie Nežnej revolúcie Tridsiate výročie Nežnej revolúcie

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články