°C

Piatok, 14. august 2020. Meniny má Mojmír, zajtra Marcela.

FOTO Benátky zasiahli najhoršie záplavy za posledných 50 rokov: Apokalypsa pokračuje, hladina stúpa

Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno
15.11.2019 12:20

BENÁTKY - Voda v Benátkach opäť stúpa, a to len tri dni po tom, čo historické talianske mesto zažilo najhoršie záplavy za posledných viac než 50 rokov.


Hladina vody by mala v piatok podľa predpovedí dosiahnuť 160 centimetrov, čo je vysoko nad normálom. Známe Námestie svätého Marka bolo v ranných hodinách až po kolená zatopené vodou. Hladina vody v Benátkach v utorok dosiahla úroveň 187 centimetrov nad hladinou mora, čiže bola druhá najvyššia v histórii záznamov. 

FOTO Benátky zasiahli najhoršie
Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno

Talianska vláda následne v zaplavenom meste vyhlásila mimoriadny stav s cieľom pomôcť rýchlo zabezpečiť finančné zdroje na nápravu škôd. Starosta Benátok povedal, že škody sa odhadujú na "stovky miliónov eur". Historicky najvyššiu hladinu, konkrétne 198 centimetrov, namerali v Benátkach v roku 1966.

FOTO Benátky zasiahli najhoršie
Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno

Starosta Benátok Luigi Brugnaro nariadil v piatok uzatvorenie ikonického Námestia svätého Marka po tom, ako v tomto záplavami sužovanom meste očakávajú ďalší vysoký príliv. Informovali o tom agentúry AFP a DPA. "Som nútený uzavrieť námestie, aby som predišiel ohrozeniu zdravia občanov," povedal Brugnaro. Zároveň požiadal obyvateľov a návštevníkov mesta, aby si dávali pozor.

FOTO Benátky zasiahli najhoršie
Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno

V Benátkach, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO, už tento týždeň po zaplavení známych pamiatok, domov i obchodov vyhlásili stav núdze. Média odhadli, že v piatok sa pod vodou ocitlo približne 70 percent mesta.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články