°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Poľsko prepustilo Ukrajinca Ihora Mazura: Bol zatknutý na žiadosť Ruska

Jacek Czaputowicz
Jacek Czaputowicz
Zdroj: TASR – Jakub Kotian
10.11.2019 20:15

VARŠAVA - Ukrajinského účastníka vojny v Donbase Ihora Mazura, ktorého zadržala poľská pohraničná stráž na základe žiadosti Ruska cez Interpol, v nedeľu prepustili. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na ukrajinského veľvyslanca v Poľsku Andrija Deščycju.


Veľvyslanec na Facebooku oznámil, že poľský prokurátor nariadil prepustenie Mazura. Mazura zatkla poľská pohraničná stráž v piatok 8. novembra na základe žiadosti Ruska, ktoré sa snažilo o jeho vydanie. Poľská vláda zatiaľ nepotvrdila túto správu. Poľská tlačová agentúra PAP však v nedeľu už skôr citovala ministra zahraničných vecí Jaceka Czaputowicza, ktorý povedal, že poľské úrady budú analyzovať tento prípad a rozhodnutie urobia v súlade s medzinárodným právom.

Czaputowicz tiež uviedol, že zatykače prostredníctvom Interpolu "sa niekedy zneužívajú". Ukrajinské úrady v predchádzajúcich dňoch apelovali na Poľsko, aby Mazura prepustilo. Mazur je podľa agentúry AP zástupcom šéfa nacionalistickej organizácie Ukrajinské národné zhromaždenie-Ukrajinská národná sebaobrana (UNA-UNSO). Tá na svojej webovej stránke uviedla, že Mazur je v Rusku na zozname hľadaných osôb za účasť v bojoch proti ruským silám počas prvej vojny v Čečensku (1994-1996).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články