Loď plná migrantov zakotvila na Sicílii: Vystúpila z nej stovka utečencov | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Loď plná migrantov zakotvila na Sicílii: Vystúpila z nej stovka utečencov

Z lode vystúpila stovka migrantov
Z lode vystúpila stovka migrantov
Zdroj: SITA/Francesco Ruta/ANSA via AP
30.10.2019 14:10

POZZALLO - Humanitárna loď Ocean Viking zakotvila v stredu pri pobreží v prístavnom meste Pozzallo na juhovýchode Sicílie a vystúpilo z nej 104 migrantov, ktorých pred 12 dňami zachránila na mori. Informuje o tom agentúra DPA.


"#OceanViking zakotvil v prístave Pozzallo v Taliansku. Po viac ako 12 dňoch neistoty na mori môže 104 preživších konečne vystúpiť na bezpečné miesto," oznámila na Twitteri humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF), ktorá loď - spoločne s ďalšou francúzskou humanitárnou organizáciou SOS Méditerranée - prevádzkuje.

Z lode vystúpila stovka
Zdroj: SITA/Francesco Ruta/ANSA via AP

Talianska tlačová agentúra ANSA napísala, že migranti sa po vylodení podrobili lekárskej prehliadke a následne ich premiestnili do prijímacieho centra. Boli medzi nimi aj dve tehotné ženy a 41 neplnoletých osôb vrátane dvoch bábätiek. Loď Ocean Viking plaviaca sa pod nórskou vlajkou vyzdvihla 18. októbra z mora približne 90 kilometrov od pobrežia Líbye celkovo 104 migrantov.

Z lode vystúpila stovka
Zdroj: SITA/Francesco Ruta/ANSA via AP

Taliansko v utorok súhlasilo, že jej dovolí zakotviť v Pozzalle a migranti z nej budú môcť vystúpiť. Rím to oznámil po tom, ako dospel v tejto veci k dohode s Francúzskom a Nemeckom, ktoré súhlasili, že prijmú 70 migrantov z tejto lode.

Iná záchranná loď, Alan Kurdi, ktorú spravuje nemecká humanitárna organizácia Sea-Eye, zostáva aj naďalej uviaznutá na mori, pričom na palube vezie 90 migrantov, ktorých zachránila v sobotu. Gorden Isler, hovorca organizácie Sea-Eye, uviedol, že posádku lode zastrašovali ozbrojení líbyjskí militanti, ktoré sa počas záchrany migrantov vydávali za pobrežnú hliadku.


Galéria

Z lode vystúpila stovka Z lode vystúpila stovka Z lode vystúpila stovka

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články