Trump schválil dohodu s Moskvou a Damaskom: Chcú ochrániť Kurdov pred tureckou ofenzívou | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Trump schválil dohodu s Moskvou a Damaskom: Chcú ochrániť Kurdov pred tureckou ofenzívou

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Carolyn Kaster
17.10.2019 13:15

BEJRÚT - Americký prezident Donald Trump nemal námietky voči dohode Kurdov s Ruskom a sýrskou vládou, ktorej cieľom je ochrániť ich pred tureckou ofenzívou na severovýchode Sýrie. Oznámil to v stredu v noci prostredníctvom kurdských médií veliteľ sýrskych kurdských síl Mazlúm Kobani. Podľa jeho slov dal Trump dohode v podstate zelenú.


"Nie sme proti. Podporujeme to," povedal podľa veliteľa prezident. Kobani a Trump spolu hovorili telefonicky v pondelok, deň po tom, čo kurdské sily oznámili spečatenie dohody.

Dohoda nasledovala po stiahnutí amerických vojakov z oblasti, na ktorú sa chystalo zaútočiť Turecko. Sýrski kurdskí bojovníci spolupracovali s Američanmi v boji proti Daeš od roku 2014. Podľa Kobaniho je však teraz ich prioritou zastavenie tureckej invázie. O tom, čo sa stane so zajatými militantmi z Daeš a ich rodinami, budú podľa neho rozhodovať jeho sily.

Do Turecka momentálne smeruje americká delegácia, ktorú vedú americký viceprezident Mike Pence s ministrom zahraničia Mikeom Pompeom. Do krajiny by mali doraziť vo štvrtok popoludní. Ich cieľom je dotlačiť Ankaru do prímeria s Kurdmi. Rusko v stredu tiež oznámilo, že je pripravené zohrať v konflikte úlohu sprostredkovateľa. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že Moskva bude po odchode Američanov naďalej podporovať zbližovanie sa Kurdov a sýrskej vlády.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články