°C

Štvrtok, 24. september 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor, zajtra Vladislav.

Náhly ZVRAT! Premiér Babiš zmenil názor, pamiatku Gotta si Česi uctia iným spôsobom

Karel Gott a Andrej Babiš
Karel Gott a Andrej Babiš
Zdroj: TASR - Oliver Ondráš, Dano Veselský
03.10.2019 18:20

PRAHA - V utorok zosnulý český spevák Karel Gott nebude mať klasický štátny pohreb, ale pohreb so štátnymi poctami. Podľa spravodajského servera Novinky.cz to vo štvrtok povedal český premiér Andrej Babiš.


Štátny pohreb pritom už v stredu schválila vláda na mimoriadnom zasadnutí, ktoré zvolal Babiš len niekoľko hodín po oznámení Gottovho úmrtia. Schválený bol aj deň smútku, jeho osud je teda tiež nejasný, napísali Novinky.cz.

"Môžem len povedať, že to nebude klasický štátny pohreb, ako sme od revolúcie mali len jeden, ale bude to skôr pohreb so štátnou poctou. Bude to trochu niečo iné," povedal Babiš na tlačovej konferencii vo Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady. Dodal, že presný dátum pohrebu by mal byť známy vo štvrtok popoludní a pracuje na tom tím ľudí.

Andrej Babiš
Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Štátny pohreb má presne naplánovaný priebeh, ktorý okrem rodiny koordinujú aj najvyšší ústavní činitelia. Býva väčšinou sprevádzaný vyhlásením štátneho smútku a jeho súčasťou je aj vystavenie rakvy, smútočný sprievod a vojenské pocty. Pohreb so štátnymi poctami prebieha za prítomnosti čestnej stráže, ale bez armádneho sprievodu a vojenských pôct. Zaznie pri ňom hymna a je vystavená štátna vlajka, napísali Novinky.cz.

České veľvyslanectvo sviečky

Pred českým veľvyslanectvom na Slovensku začali už od včera pribúdať kvety a zapálené sviečky na počesť a oslavu života slávneho a legendárneho speváka Karla Gotta.

Pred Veľvyslanectvom Českej republiky v Bratislave pribudli sviečky
Náhly ZVRAT! Premiér Babiš
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Náhly ZVRAT! Premiér Babiš
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Náhly ZVRAT! Premiér Babiš
Zdroj: Topky/Ján Zemiar


Galéria

Karel Gott a Andrej Andrej Babiš Pred Veľvyslanectvom Českej republiky

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články