°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

Prezidentské voľby v Afganistane sa skončili: Útoky Talibanu si vyžiadali obete

Militanti z hnutia Taliban
Militanti z hnutia Taliban
Zdroj: SITA/AP Photos/Allauddin Khan, File
28.09.2019 20:15

KÁBUL - V Afganistane sa po zhruba desiatich hodinách skončili prezidentské voľby, ktoré poznačili obavy z podvodov a násilie. Pri útokoch islamistického militantného hnutia Taliban najmä na juhu a severe krajiny zahynuli najmenej dvaja ľudia a 17 utrpelo zranenia.


Podľa agentúr AP a AFP voľby za prísnych bezpečnostných opatrení sprevádzal nízky záujem afganských voličov. Volebná komisia oznámila, že volebné miestnosti zatvorili po zhruba desiatich hodinách o 17.00 h miestneho času (14.30 SELČ). Takmer tretina volebných stredísk však zostala v sobotu zatvorená pre obavy o bezpečnosť.

Pozorovatelia Afganskej nezávislej komisie pre ľudské práva (AIHRC) uviedli, že účasť na voľbách bola zrejme nízka, a to najmä u žien. Počas hlasovania zaznamenali v Afganistane viaceré útoky vzbúrencov. Pri explózii vo východoafganskej provincii Nangarhár zahynula najmenej jedna osoba a traja ľudia boli zranení. Jeden z volebných pozorovateľov zase prišiel o život pri útoku v blízkosti volebnej miestnosti v hlavnom meste severoafganskej provincie Kundúz.

Najmenej 13 civilistov a jeden policajt utrpelo zranenia v juhoafganskom meste Kandahár po tom, ako vybuchla bomba ukrytá v reproduktore v mešite, ktorá slúžila ako jedna z volebných miestností. Správy o menších výbuchoch a zranených prišli aj z hlavného mesta Kábul. Okrem útokov voľby v Afganistane zatienili aj obavy z podvodov. Voliči sa počas dňa sťažovali na neúplné hlasovacie lístky či na nepoužiteľné zariadenia na identifikáciu biometrických údajov.

Na hlasovacích lístkoch boli vytlačené mená 18 kandidátov, štyria však medzičasom svoju kandidatúru stiahli. Realistické šance na zvolenie majú úradujúci prezident Ašraf Ghaní a šéf jeho vládneho kabinetu Abdulláh Abdulláh. Zverejnenie predbežných výsledkov volieb sa očakáva 19. októbra a konečných výsledkov 7. novembra. V prípade, že ani jeden kandidát nezíska viac ako 50 percent hlasov, dvaja najúspešnejší postúpia do druhého kola. To by sa mohlo potom uskutočniť koncom novembra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články