Snemovňa reprezentantov odhlasovala zrušenie dekrétu o núdzi na hranici s Mexikom | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Snemovňa reprezentantov odhlasovala zrušenie dekrétu o núdzi na hranici s Mexikom

Americký vojak na hraniciach s Mexikom
Americký vojak na hraniciach s Mexikom
Zdroj: Twitter.com/DNN World News ‏
28.09.2019 06:20

WASHINGTON - Dolná komora amerického Kongresu schválila v piatok zákon, ktorý má ukončiť platnosť dekrétu prezidenta Donalda Trumpa o vyhlásení stavu ohrozenia na južnej hranici Spojených štátov s Mexikom. Informovala o tom v noci na sobotu tlačová agentúra DPA.


Členovia Snemovne reprezentantov podporili v pomere 236 ku 174 hlasom návrh podobný tomu, ktorý už skôr odhlasoval Senát. Znamená to, že zákon bude postúpený Trumpovi, ktorý ho podľa očakávaní bude vetovať. Pri hlasovaniach prispeli ku schváleniu tohto zákona okrem opozičných demokratov aj niektorí republikáni, ani spoločne však nedosahujú kvalifikovanú väčšinu na prelomenie prezidentovho veta.

Dekrét podpísaný vo februári tohto roka mal umožniť Bielemu domu čerpanie federálnych prostriedkov na výstavbu sporného pohraničného "múra". Išlo o bezprecedentný krok, ku ktorému sa prezident odhodlal po tom, ako v Kongrese neuspel s požiadavkou na vyčlenenie niekoľkých miliárd dolárov na túto bariéru z federálneho rozpočtu. Spor o tieto prostriedky spôsobil na prelome rokov čiastočné pozastavenie financovania federálnych inštitúcií (tzv. shutdown), ktoré trvalo rekordných 35 dní.

Obe komory Kongresu už krátko po vydaní sporného dekrétu prijali uznesenie, ktoré ho malo zablokovať. Trump však vtedajšiu iniciatívu okamžite vetoval. Šéf Bieleho domu presadzuje zastavenie prílevu migrantov, prevažne zo stredoamerických krajín, ktorí sa hromadne snažia dostať cez Mexiko do Spojených štátov. Výstavba pohraničnej bariéry bola jedným z jeho hlavných predvolebných sľubov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články