°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Parlamentné voľby v Izraeli vrcholia: Ganc je vo vedení, výsledky potvrdili patovú situáciu

Benny Ganc
Benny Ganc
Zdroj: TASR/AP Photo/Sebastian Scheiner
20.09.2019 08:45

JERUZALEM - Víťazom utorkových predčasných parlamentných volieb v Izraeli sa po zrátaní 99,8 percenta hlasov stal centristický blok Modrá a biela Bennyho Ganca, ktorý získal 33 poslaneckých kresiel. Druhá skončila strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Tá získala 31 mandátov. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa vyhlásenie izraelskej ústrednej volebnej komisie.


Ústredná volebná komisia tiež uviedla, že konečné oficiálne výsledky volieb do 120-členného Knesetu budú zverejnené v stredu. Benny Ganc vo štvrtok vyhlásil, že vzhľadom na výsledok volieb by mal byť premiérom on. Zdôvodnil to tým, že Modrá a biela v sčítaní hlasov odovzdaných vo voľbách vedie nad Netanjahuovou stranou Likud.

Gancova strana súčasne vyslovila podozrenie, že zo strany Netanjahua ide o falošnú hru a chce na Modrú a bielu zvaliť zodpovednosť za prípadné vypísanie ďalších parlamentných volieb v Izraeli - v poradí tretích v tomto roku. Netanjahu predtým Gancovi navrhol, aby sa čo najskôr stretli a bez (kladenia si) podmienok pracovali na vytvorení širokej jednotnej vlády zastupujúcej všetkých, ktorí veria v židovský demokratický Izrael.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články