°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

USA prichádza s radikálnym riešením: V dôsledku krízy vo Venezuele chce oživiť pakt z Ria

Demonštranti vo Venezuele
Demonštranti vo Venezuele
Zdroj: SITA/AP/Natascha Pisarenko
12.09.2019 09:15

WASHINGTON - Spojené štáty vyzvali v stredu na oživenie Medziamerickej dohody o vzájomnej pomoci (TIAR), ktorá zaväzuje 18 signatárskych krajín amerického svetadielu k poskytnutiu si vzájomnej pomoci v prípade napadnutia jedného z jej členov.


Washington tak reagoval na "bojachtivé" kroky venezuelského prezidenta Nicolása Madura a výzvy venezuelskej opozície. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, ktoré vo štvrtok na Twitteri zverejnil prezident USA Donald Trump, o tom informovala agentúra AFP.

Nicólas Maduro
Zdroj: SITA/AP Photo/Leonardo Fernandez

Pompeo vo svojom vyhlásení uviedol, že požiadavka na oživenie dohody TIAR - tzv. paktu z Ria - vzišla od venezuelskej opozície, na čele ktorej stojí Juan Guaidó. "Nedávne výbojné kroky venezuelskej armády, ktorá pozdĺž spoločných hraníc s Kolumbiou rozmiestnila svoje jednotky, ako aj prítomnosť nelegálnych ozbrojených skupín a teroristických organizácií na území Venezuely dokazujú, že Maduro nie je hrozbou len pre vlastný ľud, ale jeho kroky ohrozujú aj mier a bezpečnosť susedných krajín," uviedol Pompeo.

Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP/Carolyn Kaster

Pakt z Ria bol podpísaný v roku 1947 v brazílskom meste Rio de Janeiro, pričom jeho signatármi bola veľká časť krajín nachádzajúcich sa na americkom svetadiele. Základným princípom zmluvy je záväzok, na základe ktorého má byť útok na jedného člena paktu považovaný za útok na všetkých ostatných signatárov - tzv. hemisférická obranná doktrína. Mnohí členovia paktu však v minulosti túto zmluvu opakovane porušili.


Galéria

Demonštranti vo Venezuele Nicólas Maduro Mike Pompeo

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články