Opozícia vo Venezuele má dôvod na radosť: Z väzby prepustili politika Edgara Zambrana | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Opozícia vo Venezuele má dôvod na radosť: Z väzby prepustili politika Edgara Zambrana

Na archívnej snímke z 5. januára 2019 Edgar Zambran (vľavo) v Caracase.
Na archívnej snímke z 5. januára 2019 Edgar Zambran (vľavo) v Caracase.
Zdroj: TASR/AP Photo/Fernando Llano, File
18.09.2019 08:25

CARACAS - Venezuelské úrady prepustili v utorok z väzby opozičného politika a podpredsedu Národného zhromaždenia Edgara Zambrana, ktorého zadržali v máji. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.


Zambrana, podpredsedu opozičnej strany Demokratická akcia zadržali príslušníci venezuelskej tajnej služby 8. mája v súvislosti s jeho podporou neúspešného pokusu o štátny prevrat z 30. apríla, na ktorého čele stál líder opozície a predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó. Za venezuelského prezidenta bol 20. mája 2018 opätovne zvolený Nicolás Maduro. Zlá ekonomická situácia v krajine prerástla do politickej krízy, keď sa Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta s odôvodnením, že opätovné zvolenie Madura nebolo legitímne.

Vodca venezuelskej opozície chce, aby Maduro odstúpil a konali sa nové voľby. Socialistický líder to však odmieta. Guaidóa za legitímneho lídra Venezuely uznalo viac než 50 krajín vrátane Spojených štátov a väčšiny krajín Južnej Ameriky. Stále sa mu však nepodarilo prevziať moc od Madura. Prezident Maduro, nasledovník Huga Cháveza, má doma silnú podporu armády a medzinárodne na jeho strane stoja Kuba, Rusko a Čína. Moskva začiatkom roka vyslala do Venezuely svojich vojenských expertov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články