Erdogan chcel porušiť zmluvu o migrácii: Telefonát s Merkelovou ho mal schladiť | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Erdogan chcel porušiť zmluvu o migrácii: Telefonát s Merkelovou ho mal schladiť

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn
12.09.2019 06:15

BERLÍN - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a nemecká kancelárka Angela Merkelová v telefonickom rozhovore hovorili o dohode medzi Tureckom a EÚ, ktorá má za cieľ obmedziť migráciu, informovala agentúra DPA. Turecký prezident minulý týždeň pohrozil, že dohodu poruší.


Hovorca nemeckej vlády povedal, že Merkelová a Erdogan hovorili o situácii migrantov v oblasti Egejskéno mora a spolupráci v rámci dohody medzi Tureckom a EÚ z roku 2016. Kancelárka a turecký prezident sa podľa tureckej prezidentskej kancelárie venovali aj vývoju situácie v Sýrii a Líbyi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týždeň pohrozil, že "otvorí dvere" pre sýrskych utečencov, aby sa mohli dostať do európskych krajín. Je tak odhodlaný urobiť v prípade, ak Ankara v najbližšom období nedostane dostatočnú medzinárodnú pomoc a na severe Sýrie nevznikne takzvaná bezpečnostná zóna.

Turecký prezident Recep Tayyip
Zdroj: SITA/Presidential Press Service via AP, Pool

Ankara podľa Erdogana nedostala od medzinárodného spoločenstva dostatočnú podporu na zvládnutie masového prílevu Sýrčanov. V Turecku sa nachádzajú 4 milióny utečencov, z čoho 3,6 milióna pochádza zo Sýrie.


Galéria

Angela Merkelová Turecký prezident Recep Tayyip

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články