°C

Streda, 26. február 2020. Meniny má Viktor, zajtra Alexander.

Merkelová a Putin sa predsa len stretnú: Riešiť budú konflikt na Ukrajine

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn
29.08.2019 16:00

BERLÍN - Nový summit o riešení konfliktu na Ukrajine bol vo štvrtok témou telefonátu medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentom Vladimirom Putinom, oznámil Merkelovej hovorca. Informovala o tom agentúra DPA.


Obaja lídri sa počas rozhovoru zhodli na pokračovaní plánovania summitu o ukrajinskom konflikte v tzv. normandskom formáte, v rámci ktorého sa stretávajú predstavitelia Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny, uviedol hovorca Steffen Seibert. Kremeľ potvrdil, že Putin a Merkelová sa v tomto bode zhodli. Vo svojom vyhlásení však nový summit nespomenul, píše DPA.

Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok oznámil, že lídri zmienených štyroch krajín budú viesť ďalšie rozhovory o ukončení konfliktu na východe Ukrajiny v septembri. Podľa Merkelovej by sa summit mal konať v Paríži. Rozhovory predstaviteľov Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska o konflikte v Donbase dostali názov normandský formát, pretože ich prvá schôdzka sa konala v júni 2014 pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii.

Seibert informoval, že Merkelová a Putin sa tiež zhodli, že ukrajinský konflikt potrebuje riešenie, aby sa urýchlili rokovania o budúcich trasách tranzitu zemného plynu. Obaja politici hovorili aj o situácii v Sýrii, najmä vojenskej eskalácii na jej severozápade, ako aj o iniciovaní tamojších politických rozhovorov pod záštitou OSN.


Galéria

Angela Merkelová Vladimir Putin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články