Utorok, 22. jún 2021. Meniny má Paulína, zajtra Sidónia.

Merkelová sa stretla s Trumpom aj Rúháním: Zrušenie sankcií voči Iránu odmieta

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn
25.09.2019 07:25

NEW YORK - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok odmietla zrušenie sankcií voči Iránu, o ktoré Teherán žiadal výmenou za otvorenie priamych rokovaní s USA a ďalšími západnými krajinami. Informovala o tom agentúra DPA.


"Určite by som privítala, keby sa rozhovory medzi USA a Iránom uskutočnili," povedala Merkelová po tom, ako absolvovala stretnutia s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a iránskym prezidentom Hasanom Rúháním, ktoré sa uskutočnili na okraji Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. "Určite to však nepôjde tým spôsobom, že najskôr odstránime zo stola všetky sankcie a potom sa bude rokovať," zdôraznila nemecká kancelárka.

Merkelová s Rúháním hovorila o útokoch dronov na ropnú infraštruktúru Saudskej Arábie, ku ktorým došlo 14. septembra. Británia, Francúzsko a Nemecko v pondelok vyjadrili presvedčenie, že za útoky nesie zodpovednosť Irán, ktorý to však odmieta. Obaja štátnici hovorili aj o vojne v Jemene a o možnostiach jej mierového urovnania. Kancelárka v utorok v New Yorku krátko rokovala o Iráne aj s prezidentom Trumpom. Hovorili aj o situácii situácií v Líbyi a o obchodnej vojne medzi USA a EÚ.


Galéria

Angela Merkelová Donald Trump a Angela

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články