USA a Taliban opäť pokračujú v rokovaniach: Mier v Afganistane chcú dosiahnuť čo najskôr | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

USA a Taliban opäť pokračujú v rokovaniach: Mier v Afganistane chcú dosiahnuť čo najskôr

Hnutie Taliban počas rokovania
Hnutie Taliban počas rokovania
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File
26.08.2019 06:20

DAUHA - Predstavitelia Spojených štátov a afganského militantného hnutia Taliban viedli rokovania v katarskej Dauhe aj v nedeľu, informoval americký zdroj blízky rozhovorom, zameraným na ukončenie 18-ročného konfliktu v Afganistane. Informovala o tom agentúra AFP.


Tretí deň v poradí deviateho kola bilaterálneho dialógu sa podľa amerického zdroja začal ešte pred poludním a skončil až neskoro večer. Zdroj z Talibanu označil nedeľňajšie rozhovory za sľubné. Taliban predtým uviedol, že na rokovaniach v Dauhe dokončujú technické body dohody s Washingtonom.

"Dohoda bude hotová, keď sa zhodneme na týchto bodoch," povedal hovorca hnutia pre AFP v sobotu. Dodal, že dohodu, ak bude dosiahnutá, oznámia pred médiami, ako aj zástupcami susedných krajín a Číny, Ruska a OSN. Spojené štáty, ktoré vtrhli do Afganistanu v roku 2001 a zvrhli Taliban, chcú odtiaľ stiahnuť tisíce svojich vojakov, ale iba výmenou za to, že sa táto povstalecká skupina zriekne spolupráce s medzinárodnou teroristickou skupinou al-Káida a obmedzí svoje útoky.

Washington hodlá uzavrieť s Talibanom dohodu do 1. septembra - pred afganskými parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v ten istý mesiac, a americkými prezidentskými voľbami v roku 2020. "Sme tam už 18 rokov, je to smiešne. Rokujeme s vládou aj s Talibanom. Rozhovory sa daria, uvidíme, čo bude nasledovať," povedal v utorok novinárom prezident USA Donald Trump. Nevyriešených však zostáva viacero citlivých otázok vrátane účasti Talibanu na vláde, úlohy regionálnych mocností, akými sú Pakistan a India, či osudu súčasnej afganskej vlády.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články