Američan zadržiavaný v Rusku pre špionáž je v ohrození života: Diplomacia volá po prepustení | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Američan zadržiavaný v Rusku pre špionáž je v ohrození života: Diplomacia volá po prepustení

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
24.08.2019 20:50

MOSKVA - Zdravie amerického občana Paula Whelana, ktorý je v Rusku obvinený zo špionáže, je ohrozené. Na Twitteri to v sobotu uviedlo americké veľvyslanectvo v Rusku. Informovala o tom agentúra Interfax.


Z vyhlásenia veľvyslanectva vyplýva, že predstavitelia vyšetrovacej väznice Lefortovo, odmietajú dať americkým diplomatom k dispozícii Whelanovu zdravotnú dokumentáciu a neumožňujú ani uskutočnenie jeho nezávislej zdravotnej prehliadky. Predstavitelia americkej diplomacie v tejto súvislosti uviedli, že je načase, zadržiavaného Američana "prepustiť domov, aby mohol dostať potrebnú zdravotnú starostlivosť". 

Ešte včera požiadalo americké veľvyslanectvo ruskú stranu o umožnenie okamžitého prístupu k Whelanovi v súvislosti s jeho žalobami na zdravotný stav. Zadržiavaný Američan sa pravidelne sťažuje na to, že sa u neho zhoršilo poranenie ramena na ľavej ruke, následkom čoho pociťuje intenzívne bolesti a nedokáže ruku poriadne zdvihnúť. Okrem toho sa u neho zhoršila brušná prietrž (hovor. pruh).

Whelanov advokát, Vladimir Žerebenkov, uviedol, že jeho mandanta vyšetrovali lekári z ministerstva zdravotníctva a dospeli k záveru, že jeho zdravotný stav si zatiaľ nevyžaduje operáciu. 
Paula Whelana, ktorý má americký, britský, kanadský a írsky pas, zatkli v moskovskom hoteli 28. decembra 2018. Obvinenia zo špionáže popiera. Whelanovi podľa slov jeho právneho zástupcu niekto údajne podal externý pamäťový disk, na ktorom boli utajované informácie, o ktorých nevedel.

Američana zadržali príslušníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) údajne priamo pri špionážnej misii. Ak ho v Rusku uznajú za vinného, hrozí mu 10-20 rokov väzenia. Príbuzní uviedli, že bol v Moskve, aby sa ako hosť zúčastnil na priateľovej svadbe. Rodina sa so žiadosťou o pomoc obrátila na americký Kongres, ministerstvo zahraničných vecí USA i veľvyslanectvo USA v Rusku.

Viacerí americkí experti na bezpečnostnú problematiku vyjadrili pochybnosti nad tvrdeniami, že Whelan je špión. Moskovský súd rozhodol v piatok o predĺžení Whelanovej väzby o ďalšie dva mesiace. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články