Irán hovorí o zadržaní amerických agentov: Pompeo to popiera, pridal sa Trump | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Irán hovorí o zadržaní amerických agentov: Pompeo to popiera, pridal sa Trump

Mike Pompeo
Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP Photo/Salvador Melendez
22.07.2019 18:21

WASHINGTON - Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo odmietol v pondelok oznámenie Iránu o zadržaní 17 špiónov pracujúcich pre americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA). Iránske štátne médiá uviedli, že špiónov zatkli v období od marca 2018 do marca 2019. Niektorých z nich odsúdili na smrť.


"Iránsky režim má dlhú históriu klamstiev... Som skeptický k akémukoľvek tvrdeniu Iránu o krokoch, ktoré podnikol," povedal Pompeo v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News. Iránske ministerstvo pre spravodajské služby uviedlo, že "identifikovaní špióni boli zamestnaní v citlivých a dôležitých centrách súkromného sektora v ekonomickej, jadrovej, vojenskej a kybernetickej oblasti... kde zbierali tajné informácie". Všetci zatknutí boli Iránci.

Od mája, keď začali platiť sprísnené americké sankcie, rastie napätie medzi Teheránom a západnými krajinami. Minulý týždeň Irán zadržal britský tanker v Hormuzskom prielive. Štvrtého júla britské námorníctvo zadržalo pri brehoch Gibraltáru iránsky tanker. Na otázku, akú môžu hrať USA v súvislosti s týmito prípadmi úlohu, Pompeo uviedol: "Zodpovednosť... padá na Spojené kráľovstvo, aby sa postaralo o svoje lode."

Trump nešetril

Americký prezident Donald Trump v pondelok označil oznámenie Iránu o zadržaní 17 špiónov pracujúcich pre americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA) za "úplne lživé". Informovala o tom agentúra AP.

Trump na Twitteri uviedol, že na tomto iránskom tvrdení nie je "nič pravdivé". Podľa neho Irán predstavuje "totálny chaos", pričom vláda zlyháva a nevie, čo má robiť.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články