Nepríjemná správa pre svet: Bezprecedentné požiare sú dôsledkom teplejšej klímy v Arktíde | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Nepríjemná správa pre svet: Bezprecedentné požiare sú dôsledkom teplejšej klímy v Arktíde

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: HaZZ
29.07.2019 19:15

MOSKVA - Lesné požiare pustošia Arktídu, keď oheň pohlcuje oblasti severnej Sibíri, severnej Škandinávie, Aljašky a Grónska. Častokrát vznikne oheň v tomto regióne úderom blesku, avšak tento rok je situácia horšia pre letné teploty, ktoré sú pre klimatickú zmenu vyššie ako zvyčajný priemer. Oblaky dymu sa dajú vidieť aj z vesmíru.


Expert na lesné požiare Mark Parrington z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) ich opísal ako "bezprecedentné". Dym zo stoviek z nich ovplyvňuje široké okolie. Mestá východného Ruska zaznamenali výrazné zníženie kvality ovzdušia. V júni požiare uvoľnili odhadovaných 50 megaton kysličníka uhličitého, čo podľa CAMS predstavuje ekvivalent celoročných emisií tohto plynu vo Švédsku.

Lesné požiare v Arktíde sú bežné od mája do októbra a sú prirodzenou súčasťou ekosystému. Tohtoročné požiare sú však neobvyklé svojou intenzitou a rozsahom. "V takýchto vysokých zemepisných šírkach je v júni neobvyklé vidieť požiare takéhoto rozsahu a trvania," uviedol Parrington. "Avšak teploty v Arktíde sa zvyšujú oveľa rýchlejšie, ako je globálny priemer a teplejšie podmienky podnecujú vznik požiarov a ich trvanie," pokračoval.

Agresívne šírenie požiarov spôsobuje extrémne vysušená pôda v kombinácii s bleskami z tepla a silným vetrom. Oheň udržiava lesná pôda, ktorá pozostáva z nechránenej, rozmrznutej, suchej rašeliny s vysokým obsahom uhlíka. Požiare následne uvoľňujú veľké objemy skleníkových plynov.

Vedci tvrdia, že to, čo vidíme, je dôkaz určitej spätnej väzby, ktorú by sme mali v teplejšom svete očakávať, keď zvýšená koncentrácia skleníkových plynov spôsobuje ďalšie otepľovanie, ktoré následne vytvára podmienky pre uvoľňovanie ešte väčšieho množstva uhlíka do atmosféry.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články