°C

Pondelok, 6. apríl 2020. Meniny má Irena, zajtra Zoltán.

Známy dovolenkový ostrov si pripomína 45 rokov od rozdelenia, koniec konfliktu v nedohľadne

Ostrov patrí k najmilitarizovanejším oblastiam sveta
Ostrov patrí k najmilitarizovanejším oblastiam sveta
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Karadjias)
20.07.2019 21:00

NIKÓZIA - Na Cypre si obyvatelia v sobotu pripomenuli výročie rozdelenia tretieho najväčšieho stredomorského ostrova spred 45 rokov úplne odlišnými podujatiami. Na gréckom juhu zazneli o 5.30 h miestneho času (4.30 h SELČ) sirény civilnej ochrany ako spomienka na obete tureckej vojenskej intervencie z 20. júla 1974.


Turecký sever ostrova naopak oslávi výročie zásahu tureckých ozbrojených síl vojenskými prehliadkami, informovala agentúra DPA. Na severe Cypru označujú vojenskú intervenciu z roku 1974 za mierovú akciu. Päť dní pred jej začiatkom sa totiž skupina gréckocyperských príslušníkov národnej gardy pokúsila o prevrat s cieľom pripojiť Cyprus ku Grécku.

Ostrov odvtedy patrí k najmilitarizovanejším oblastiam sveta. Len v jeho severnej časti je umiestnených viac než 35.000 tureckých vojakov.Početné snahy Organizácie Spojených národov (OSN) o vyriešenie cyperského konfliktu v uplynulých desaťročiach stroskotali.

Ostrov patrí k najmilitarizovanejším
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Karadjias)

Cieľom je vytvorenie federácie dvoch politicky rovnoprávnych štátov - gréckocyperského na juhu a tureckocyperského na severe. Napätie v súčasnosti zvyšujú spory medzi Nikóziou a Aténami o bohaté podmorské ložiská zemného plynu v okolí Cypru.


Galéria

Ostrov patrí k najmilitarizovanejším Ostrov patrí k najmilitarizovanejším

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články