°C

Streda, 27. máj 2020. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Zúfalá vláda volá o okamžitú pomoc: Nekompromisný útok hackerov, stopy vedú do Ruska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
16.07.2019 14:25

SOFIA - Hekeri ukradli pri útoku na počítačový systém bulharskej finančnej správy osobné a finančné údaje miliónov ľudí a firiem, ktoré následne rozoslali miestnym médiám cez ruskú e-mailovú adresu. Oznámili to v utorok bulharskí vládni predstavitelia.


Útok sa podľa nich začal koncom júna a jeho pôvod bol zrejme v zahraničí. Terčom sa stali servery bulharskej Národnej agentúry pre príjmy. Tento pondelok hekeri následne zaslali niektorým bulharským médiám e-mail s odkazmi na ukradnuté dáta, informovala agentúra Reuters.

Prípad vyšetrujú osobitné tímy boja proti počítačovej kriminalite a premiér Bojko Borisov zvolal zasadnutie rady pre národnú bezpečnosť. Vláda avizovala tiež kontrolu vo všetkých štátnych inštitúciách a chce požiadať o pomoc s úplnou kontrolou svojich najcitlivejších systémov aj agentúru EÚ pre kybernetickú bezpečnosť.

Dôvodom útoku môžu byť stíhačky F-16

Minister vnútra Mladen Marinov pre televíziu bTV povedal, že kyberútok bol pravdepodobne motivovaný rozhodnutím Bulharska zakúpiť osem amerických stíhačiek F-16, ktorými chce nahradiť zastarané sovietske stroje typu Mig-29. Minister financií Vladislav Goranov s takouto verziou nesúhlasil, keď poukázal na to, že k útoku došlo pred tým, ako vláda kontrakt schválila. Goranov oznámil, že zasiahnuté boli asi tri percentá z databázy NAP, čo sa týka miliónov záznamov. 

Ilustračné foto
Zúfalá vláda volá o
Zdroj: Getty Images

Dodal, že uniknuté informácie neboli utajené a neohrozujú finančnú stabilitu. Bulharské médiá podľa agentúry AP informovali, že hekeri ukradli údaje o približne piatich zo siedmich miliónov obyvateľov krajiny. E-mail od hekerov obsahoval aj výzvu na prepustenie zakladateľa stránky WikiLeaks Juliana Assangea. "Vaša vláda je duševne zaostalá. Stav vašej kybernetickej bezpečnosti je paródiou," citovali médiá z e-mailu.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články