Za júnovým kyberútokom na české ministerstvo stála cudzia mocnosť, tvrdia experti | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Za júnovým kyberútokom na české ministerstvo stála cudzia mocnosť, tvrdia experti

Zdroj: Getty Images
13.08.2019 19:25

PRAHA - Za júnovým kybernetickým útokom na ministerstvo zahraničných vecí stojí podľa Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) cudzia štátna moc. Informoval o tom v utorok spravodajský server Novinky.cz.


Úrad to oznámil členom senátneho výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť. Výbor vyzval vládu ČR, aby incidenty ako tento brala s najvyššou vážnosťou a posilnila kybernetickú bezpečnosť, a to nielen v tých úradoch, ktoré sa už stali terčom útokov. 

Kabinet by mal podľa expertov prijať aj opatrenia, aby podobným útokom zabránil. Server Deníka N s odvolaním sa na zdroje oboznámené s vyšetrovaním v pondelok uviedol, že za najnovším útokom na počítače českej diplomacie má stáť ruská vojenská rozviedka GRU.

Podľa výročných správ českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) z rokov 2016 a 2017 stáli ruské bezpečnostné služby minimálne za jedným z dvoch útokov na elektronickú poštu ministerstva. "Vyzývame vládu, aby konečne začala kybernetickú bezpečnosť našich úradov zodpovedne riešiť," napísal na Twitteri senátor Pavel Fischer.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články