V Európe sa rozmáha sexuálna choroba: Môže za to naše zhýralé správanie | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

V Európe sa rozmáha sexuálna choroba: Môže za to naše zhýralé správanie

Baktéria spôsobujúca syfilis
Baktéria spôsobujúca syfilis
Zdroj: SITA/Susan Lindsley/CDC via AP
12.07.2019 18:09

LONDÝN - Počet prípadov syfilisu v Európe dosiahol nové maximum, informovala v piatok regionálna zdravotnícka organizácia, ktorá tento nárast pripisuje riskantnejšiemu sexuálnemu správaniu ľudí.


V roku 2017 bolo zaregistrovaných približne 33.100 prípadov tohto pohlavne prenosného ochorenia, tvrdí Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom v Štokholme, citujúc nedávne údaje z 28 európskych krajín.

ECDC ďalej uviedlo, že od roku 2010 to predstavuje 70-percentný nárast počtu prípadov syfilisu, pričom väčšina prípadov sa týka mužov, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi a žijú v mestských oblastiach, informovala tlačová agentúra DPA.

Ohlásená bilancia syfilisu bola deväťkrát vyššia u mužov než u žien a najviac prípadov bolo zistených u mužov vo veku 25 - 34 rokov, uvádza ECDC.

V Európe sa rozmáha
Zdroj: Getty Images

Syfilis spôsobujú baktérie. Ak sa choroba nelieči, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Medzi faktory, ktoré prispievajú k nárastu infekcií syfilisom v Európe a iných častiach sveta, patrí "sex bez ochrany, striedanie partnerov a zníženie strachu z HIV", uviedli pracovníci ECDC.

Stúpajúci trend je od roku 2010 trvalý. Zdravotnícka organizácia odporučila ako prevenciu používanie kondómov pri nových alebo náhodných partneroch a pravidelné testy.


Galéria

Baktéria spôsobujúca syfilis

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články