ČSSD sa so Zemanom dohodli: Padla hlava ministra kultúry Staněka, odíde na konci mesiaca | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

ČSSD sa so Zemanom dohodli: Padla hlava ministra kultúry Staněka, odíde na konci mesiaca

Antonín Staněk
Antonín Staněk
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
12.07.2019 17:32

PRAHA - Český prezident Miloš Zeman sa rozhodol, že vyhovie Českej strane sociálnodemokratickej (ČSSD) a na konci júla odvolá ministra kultúry Antonína Staněka. Po schôdzke s prezidentom a Staněkom v Lánoch to v piatok oznámil šéf sociálnych demokratov Jan Hamáček. Zeman doteraz Staněka z ČSSD odmietal odvolať, pripomína spravodajský server Novinky.cz.


Nie je zatiaľ jasné, kto Staněka nahradí. "Sociálna demokracia je strana, ktorá má právo rozhodovať o tom, kto za ňu bude vo vláde," uviedol Hamáček. Prezident Zeman podľa neho nepovedal jasne, že bude rozhodnutie ČSSD rešpektovať.

V pondelok sa zíde vedenie sociálnej demokracie a Hamáček očakáva, že potvrdí ako adepta na ministra kultúry podpredsedu ČSSD Michala Šmardu. Vedenie tiež rozhodne, či strana zotrvá vo vláde s hnutím ANO. Keď sa rozhodne z vlády odísť, podajú ministri za sociálnu demokraciu demisiu. Podľa Hamáčka sa na tom jednomyseľne zhodlo grémium sociálnej demokracie. Z jeho slov vyplynulo, že je pripravený obhajovať odchod z vlády, ak novým ministrom kultúry nebude Šmarda. "Pre nás sa nič nemení, stále nie som optimista," povedal Hamáček podľa serveru iDNES.cz.

Miloš Zeman
Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Ja som odovzdal pánovi prezidentovi demisiu, tá demisia bola myslená vážne," povedal Staněk, ktorý po rokovaní v Lánoch predstúpil pred novinárov samostatne.

Staněk podal demisiu už v máji. Zeman ho však dva mesiace odmietal odvolať. Prezidenta sa niekoľkokrát snažil presvedčiť aj premiér Andrej Babiš (ANO). Ten sa v piatok nechal počuť, že hlavným problémom je nominácia Šmardu. Babiš podľa vlastných slov súhlasí s prezidentom, že Šmarda nie je ideálnym kandidátom na post ministra kultúry.
 


Galéria

Antonín Staněk Miloš Zeman

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články