VIDEO Utečenci v Paríži obsadili Panteón: Žiadajú legálny pobyt v krajine | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

VIDEO Utečenci v Paríži obsadili Panteón: Žiadajú legálny pobyt v krajine

Migranti obsadili parížsky Panteón
Migranti obsadili parížsky Panteón
Zdroj: SITA/AP Photo/Kamil Zihnioglu
12.07.2019 19:44

PARÍŽ - Stovky neregistrovaných ilegálnych migrantov vtrhlo v piatok do historickej stavby Panteón v centre Paríža, pričom žiadali zlegalizovanie svojho pobytu vo Francúzsku. Informovala o tom agentúra AFP.


Členka aktivistickej skupiny La Chapelle Debout, ktorá pomáha migrantom v Paríži, uviedla, že do priestorov Panteónu, kde sú uložené telesné pozostatky národných hrdinov Francúzska vrátane Voltaira a Victora Huga, vtrhlo 700 migrantov a ich priaznivcov.

Polícia pre agentúru Reuters na mieste uviedla, že väčšina migrantov, ktorí historický objekt obsadili, pochádza zo západnej Afriky. Na videozázname zverejnenom na Twitteri je vidieť, ako stovky ľudí zhromaždených pod hlavnou kupolou stavby skandujú heslo "Čierne vesty!", čo je názov združenia migrantov žijúcich v Paríži.

"Zostaneme tu, až kým posledný z nás nedostane potrebné doklady," prečítali z letáka organizátora protestu. Vo vyhlásení zverejnenom v mene čiernych viest, ktorých názov odkazuje na nedávne protesty hnutia tzv. žltých viest, žiadajú stretnutie s premiérom Édouardom Philippom.

Migranti obsadili parížsky Panteón
Zdroj: SITA/AP Photo/Kamil Zihnioglu

Turistov z Panteónu, ktorý sa nachádza v centre vyhľadávanej parížskej Latinskej štvrte, evakuovali. Prístup na miesto protestu, ktorý prebiehal pokojne, zatarasilo asi 50 až 60 príslušníkov poriadkovej polície a jeho účastníkov v skupinách vyviedli.
 


Galéria

Migranti obsadili parížsky Panteón Migranti obsadili parížsky Panteón

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/RT

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články