USA s otázkou na Nemecko: Žiadajú o podporu v boji proti Daeš v Sýrii | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

USA s otázkou na Nemecko: Žiadajú o podporu v boji proti Daeš v Sýrii

Zdroj: SITA/AP Photo/File
07.07.2019 07:15

BERLÍN - Spojené štáty požiadali Nemecko o podporu v boji proti zvyškom teroristickej organizácie Daeš vyslaním pozemných jednotiek, ktoré by podporili Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) v severovýchodnej Sýrii, informovala agentúra DPA.


Mimoriadny americký vyslanec pre Sýriu James Jeffrey chce, aby nemecká vláda vyslala výcvikové sily, logistických expertov a technických pracovníkov z Bundeswehru. "Chceme, aby nemecké pozemné jednotky čiastočne nahradili našich vojakov," povedal Jeffrey, dodajúc že odpoveď Nemecka očakáva do konca mesiaca. Americké jednotky podporujú alianciu SDF, ktorá zahŕňa kurdské milície YPG a ďalšie povstalecké skupiny. Oddiely SDF dobyli poslednú baštu Daeš v Sýrii v marci, no radikálni islamisti sú ešte stále aktívni.

Americký prezident Donald Trump v decembri minulého roku oznámil, že má v úmysle stiahnuť zo Sýrie všetky americké jednotky, hoci neskôr Biely dom uviedol, že USA zatiaľ ponechajú v krajine 400 vojakov. USA odvtedy pracujú na zabezpečení väčšej podpory zo strany 80 spojencov v koalícii proti Daeš, vrátane Nemecka, nakoľko americké jednotky sa začínajú z regiónu sťahovať.

Nemecko podporuje operácie medzinárodnej koalície bojujúcej proti Daeš zvonka, poskytnutím prieskumných lietadiel Tornado a tankovacieho lietadla a výcvikom vojakov v Iraku. Nasadenie nemeckých vojakov sa malo pôvodne skončiť 31. októbra tohto roka. Nemecká vláda však rozhodla, že misiu predĺži o ďalší rok. Tento krok musí ešte schváliť nemecký parlament, ktorý o tom začne rokovať najskôr v septembri. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články