Stretnutie mocných v Ankare: Erdogan, Rúhání a Putin na jednom mieste | Topky.sk

°C

Nedeľa, 15. december 2019. Meniny má Ivica, zajtra Albína.

Stretnutie mocných v Ankare: Erdogan, Rúhání a Putin na jednom mieste

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin, iránsky prezident Hasan Rúhání a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin, iránsky prezident Hasan Rúhání a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: TASR/AP
16.09.2019 11:10

ANKARA - V tureckej Ankare sa v pondelok stretnú prezidenti Turecka, Iránu a Ruska - Recep Tayyip Erdogan, Hasan Rúhání a Vladimir Putin -, aby prediskutovali aktuálnu situáciu v Sýrii, píše agentúra AP.


Hlavným bodom rozhovorov bude nepokojná situácia v provincii Idlib v severozápadnej Sýrii, ktorá je poslednou baštou povstalcov. Prezidenti tiež budú rokovať o politickom riešení sýrskeho konfliktu. V Idlibe sa v súčasnosti relatívne darí udržiavať prímerie, ktoré po štvormesačnej ofenzíve vládnych vojsk vstúpilo do platnosti koncom augusta.

V prípade vypuknutia rozsiahlejších bojov na severozápade Sýrie by hrozil masový útek civilného obyvateľstva smerom k tureckým hraniciam. Ankara už pritom na svojom území hostí 3,6 milióna utečencov zo Sýrie. Pondelkový summit v Ankare je už piatou trilaterálnou schôdzkou predstaviteľov trojice mocností, ktoré v tomto konflikte stoja na rozdielnych stranách. Rusko a Irán sú spojencami sýrskeho prezidenta Bašára Asada, zatiaľ čo Turecko podporuje sýrskych povstalcov bojujúcich voči Damasku.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články