°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Rozhodnutie Erdogana je definitívne: Turecko neodstúpi od zmluvy o nákupe ruského systému

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/Presidential Press Service via AP, Pool
04.06.2019 12:30

ISTANBUL - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok oznámil, že Turecko nezruší zmluvu o nákupe systému protivzdušnej obrany S-400 od Ruska aj napriek nátlaku zo strany Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AFP.


"(S Ruskom) sme uzatvorili dohodu. Sme rozhodnutí. K ničomu takému, ako je odstúpenie od nej, nedôjde," povedal Erdogan, ktorého citovala turecká tlačová agentúra Anadolu. Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi - spojencami zo Severoatlantickej aliancie. Spojené štáty už aj pohrozili sankciami.

Kathryn Wheelbargerová z amerického ministerstva obrany minulý týždeň uviedla, že ak Turecko nezruší nákup ruského systému protivzdušnej obrany, bude to mať "ničivé" následky pre spoločný program týkajúci sa vývoja bojových lietadiel typu F-35 a inú vzájomnú spoluprácu.

Podľa slov poprednej predstaviteľky Pentagónu spomínané rozhodnutie Ankary ohrozí schopnosť Turecka pracovať so západnou Alianciou a prinúti Washington uvaliť na krajinu sankcie. Dodala, že administratíva Spojených štátov, aj keď nechce potrestať Turecko za zmienený nákup, bude musieť k tomuto kroku pristúpiť z dôvodu nesúhlasu Kongresu s rozhodnutím Ankary.

Erdogan v stredu telefonoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Podľa kancelárie tureckého prezidenta diskutovali o predchádzajúcej ponuke Turecka vytvoriť "spoločnú pracovnú skupinu" s cieľom posúdiť rozhodnutie Ankary kúpiť ruský systém protivzdušnej obrany.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články