Pápež František poslal Európe emotívny odkaz: Svätý otec, ste dokonalým príkladom pre tento svet | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Pápež František poslal Európe emotívny odkaz: Svätý otec, ste dokonalým príkladom pre tento svet

Pápež František
Pápež František
Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini
03.06.2019 06:40

VATIKÁN - Pápež František vyzval v nedeľu Európsku úniu, aby držala pohromade a oživila ideály svojich zakladateľov. Ideológie a politici šíriaci strach podľa neho ohrozujú jej samotnú existenciu ako jednotného bloku, informovali agentúry Reuters a AP.


Pápež novinárom na palube lietadla, ktorým sa vracal do Ríma z trojdňovej návštevy Rumunska, poskytol svoje prvé vyjadrenie k európskym otázkam od nedávnych volieb do Európskeho parlamentu. František, ktorý dostal otázky o týchto voľbách, talianskom krajne pravicovom lídrovi Matteovi Salvinim i iných európskych témach, vyzval veriacich, aby sa modlili za európsku jednotu, a neveriacich, aby v ňu dúfali "z hĺbky svojho srdca".

"Ak Európa nebude opatrná pri budúcich výzvach, potom Európa vyschne. Európa prestáva byť 'Matkou Európou' a stáva sa 'Starou matkou Európou'. Zostarla. Stratila cieľ spolupráce," povedal pápež. "Niekto by sa mohol pýtať: Je toto možno koniec 70-ročného dobrodružstva?" František sa vyhol priamej kritike Salviniho, lídra pravicovo-populistickej strany Ligy Severu, ktorý sa s ním často dostáva do sporu v otázkach migrácie. Povedal len, že dôvodom, prečo sa dosiaľ nestretli, je to, že Salvini ešte nepožiadal o audienciu.

Matteo Salvini
Matteo Salvini
Zdroj: TASR/AP/Antonio Calanni

Nemožné pochopiť taliansku politiku

Pápež tiež zdôraznil, že jeho slová sú mienené ako všeobecné vyjadrenia o Európe, nie konkrétne o Taliansku. Podľa vlastných slov je preňho takmer nemožné pochopiť taliansku politiku. "Musíme pomôcť politikom, aby boli poctiví. Nemali by viesť kampane pod nečestnými heslami, s falošnými obvineniami, očierňovaním, škandálmi," uviedol. "Mnohokrát rozosievajú nenávisť a strach. Politik by nikdy nemal rozosievať nenávisť a strach, len nádej," vyhlásil.

"Prosím, nedopusťme, aby Európu premohol pesimizmus alebo ideológie, pretože na Európu momentálne neútočia delá alebo bomby, ale ideológie - ideológie, ktoré nie sú európske, ktoré pochádzajú buď zvonka, alebo od malých skupín v Európe," dodal. František apeloval na Európanov, aby pamätali na to, ako bol ich kontinent rozdelený a bojovný v rokoch pred oboma svetovými vojnami v 20. storočí: "Prosím, nevracajme sa k tomu. Poučme sa z dejín. Nespadnime do rovnakých ťažkostí," citoval ho Reuters.

Pápež v požehnaní Mestu
Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini

Podľa AP pápež tiež na tlačovej konferencii kritizoval fundamentalistických, tradicionalistických katolíkov, ktorí podľa neho uviazli v minulosti. Skutočná tradícia "je vždy v pohybe," zdôraznil a dodal: "Tradícia je zárukou pre budúcnosť, a nie nádoba pre popol."


Galéria

Pápež František Matteo Salvini Pápež v požehnaní Mestu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články