Macronova snaha vyšla navnivoč: Prezident sa pokúsil o prímerie, Haftar má iný názor | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Macronova snaha vyšla navnivoč: Prezident sa pokúsil o prímerie, Haftar má iný názor

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP/Michel Euler
22.05.2019 21:15

PARÍŽ - Veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar, ktorý vedie ofenzívu proti medzinárodne uznanej vláde v Tripolise, odmietol žiadosť o uzavretie prímeria, ktorú mu v Paríži predložil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Informovala o tom agentúra AFP.


Haftar po viac ako hodinu trvajúcom stretnutí s Macronom vyhlásenie nevydal. Nemenovaný zdroj však uviedol, že Haftar "uznáva potrebu dialógu" s líbyjskou vládou, ale "podmienky na uzavretie prímeria neboli splnené". Dodal tiež, že medzi Haftarom a líbyjským premiérom Fájizom Sarrádžom vládne v súčasnosti maximálna nedôvera. Haftar podľa neho svoj útok na Tripolis zdôvodnil "bojom proti súkromným milíciám a extrémistickým skupinám", ktoré v líbyjskej metropole čoraz väčší vplyv.

Haftarova návšteva Paríža prišla po jeho neočakávanej ceste do Ríma, kde sa minulý týždeň stretol s talianskym premiérom Giuseppem Contem. Chalífa Haftar spustil ofenzívu na Tripolis 4. apríla. Boje, ktoré si už vyžiadali viac ako 500 mŕtvych a takmer 2500 zranených, sa odvtedy dostali do patovej situácie a ani jedna zo strán nie je momentálne schopná dosiahnuť výraznejší pokrok.

Chalífa Haftar
Zdroj: SITA/AP Photo/Ivan Sekretarev

O strechu nad hlavou prišlo 75.000 ľudí. Haftarove jednotky sa v súčasnosti nachádzajú na južných predmestiach Tripolisu. Sarrádžova vláda podmieňuje akékoľvek prímerie stiahnutím síl poľného maršala Haftara na pozície spred začiatku ofenzívy.


Galéria

Emmanuel Macron Chalífa Haftar

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články