Najtvrdší zákon o interrupciách realitou: V Alabame je to posledná možnosť | Topky.sk

Nedeľa, 18. august 2019. Meniny má Elena, Helena, zajtra Lýdia.

Najtvrdší zákon o interrupciách realitou: V Alabame je to posledná možnosť

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/ AP Photo/Eraldo Peres
16.05.2019 08:15

MONTGOMERY - Guvernérka amerického štátu Alabama Kay Iveyová podpísal v stredu jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v USA, ktorý zakazuje umelé prerušenie tehotenstva aj v prípadoch incestu alebo znásilnenia. Informovala o tom agentúra AFP.


V súlade s novým zákonom, ktorý by mal vstúpiť do platnosti o šesť mesiacov, bude vykonanie interrupcie zločinom. Lekári za jej vykonanie môžu dostať trest odňatia slobody do výšky 99 rokov. Po novom bude v štáte Alabama možné vykonať interrupciu iba v prípade ohrozenia života matky.

Americká únia občianskych slobôd (ACLU), najväčšia ľudskoprávna organizácia v USA, chce zákon napadnúť na súde, aby zablokovala jeho uplatňovanie. "Tento zákon trestá obete znásilnenia a incestu tým, že ich aj naďalej pozbavuje kontroly nad ich vlastnými telami a núti ich porodiť," uviedla organizácia. Národná organizácia pre ženy (NOW) označila zákon za "protiústavný" s tým, že "posiela ženy v štáte späť do temných dní, keď mali politici kontrolu nad ich telami, zdravím a životmi".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články