Putin podpísal prezidentský dekrét o ruskom občianstve na Ukrajine: Reakcia Zelenského | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Putin podpísal prezidentský dekrét o ruskom občianstve na Ukrajine: Reakcia Zelenského

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko
24.04.2019 17:00

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin v stredu podpísal prezidentský dekrét, na základe ktorého začnú úrady udeľovať ruské občianstvo obyvateľom východných oblastí Ukrajiny.


Tie sú pod kontrolou proruských separatistov, ktorí sa ich zmocnili s vojenskou podporou Ruska. Proces vydávania dokladov o ruskom občianstve obyvateľom Donecka a Luhanska by podľa dekrétu, ktorý bol v utorok zverejnený na webovej stránke Kremľa, nemal trvať dlhšie ako tri mesiace.

Vojna medzi proruskými separatistami podporovanými Moskvou a ukrajinskou armádou o regióny na východe Ukrajiny, ktorá je momentálne vo fáze zamrznutého konfliktu, si doteraz vyžiadala vyše 15 000 obetí.

Volodymyr Zelenskyj vyzval na ďalšie medzinárodné sankcie voči Rusku

Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu na ďalšie medzinárodné sankcie voči Rusku po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin dekrétom uľahčil ľuďom žijúcim na separatistických územiach východnej Ukrajiny získať ruské pasy.

Kyjev sa "spolieha na zvýšený diplomatický a sankčný tlak na Ruskú federáciu... Ruská federácia uznala svoju zodpovednosť ako okupačného štátu", uviedlo vo vyhlásení Zelenského tlačové oddelenie, z ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina sa k situácii vyjadril aj dosluhujúci ukrajinský prezident Petro Porošenko: "Ilegálne vydávanie pasov Ruskej federácie podľa takzvaného juhoosetského a podnesterského scenára je pokusom o ospravedlnenie a legitimizáciu ruskej vojenskej prítomnosti na okupovanom území Donbasu."

Taktiež prehovoril tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) Oleksandr Turčynov: "Putin vytvára právne podmienky na oficiálne použitie ruských ozbrojených síl proti Ukrajine... Existuje len jedna reakcia na kroky Ruska: posilnenie nášho obranného potenciálu a príslušná medzinárodná reakcia na kroky Kremľa — zvýšenie sankčného tlaku na agresorský štát."


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články