°C

Pondelok, 10. august 2020. Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana.

Rusko stratilo kontrolu nad žoldniermi: V oblasti východnej Ukrajiny došlo k ostrej prestrelke

Prezident Zelenskyj v bojovej oblasti
Prezident Zelenskyj v bojovej oblasti
Zdroj: twitter.com/Страшный БЕНДЕРовец
07.06.2019 13:30

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z toho, že stratilo kontrolu nad žoldniermi v zóne konfliktu na východe Ukrajiny. Dvaja ukrajinskí vojaci totiž prišli v noci na piatok o život počas ostreľovania v Doneckej oblasti pri ruských hraniciach.


"Očividné porušenie dohôd (o prímerí) - použitie delostrelectva - dokazuje prinajmenšom čiastočnú stratu kontroly nad žoldniermi. Dúfame, že ruská strana opätovne získa kontrolu nad týmito jednotkami," uviedol Zelenskyj v stanovisku zverejnenom na svojej oficiálnej webstránke. Zelenskyj však neobvinil Rusko z priamej účasti na incidente, ako to robieval jeho predchodca Petro Porošenko, všíma si tlačová agentúra DPA. Zelenskyj označil útok za "ďalší pokus podkopať proces rokovania o prímerí".

Terčom ostreľovania bola obec Novoluhanske a zranenia utrpelo ďalších osem ukrajinských vojakov. Zelenskyj zároveň vyjadril sústrasť dotknutým rodinám a zdôraznil, že Ukrajina bude na diplomatickej úrovni trvať na prímerí, ako aj prepustení zajatcov."Ukrajinské ozbrojené sily budú odpovedať dôrazne a podľa situácie, nech príkaz (na streľbu) vydal ktokoľvek," zakončil prezident. Len niekoľko hodín pred obnovením mierových rozhovorov v stredu ukrajinská armáda oznámila, že boli zabití traja vládni vojaci, a obvinila proruských separatistov z použitia ťažkých zbraní. Použitie ťažkých zbraní je na základe podmienok zmienených dohôd zakázané, pripomína tlačová agentúra AFP.

Išlo o najtragickejší deň v danom konflikte od 20. mája, keď sa Zelenskyj ujal prezidentského úradu. Vo svojej inauguračnej reči prisľúbil, že riešenie tohto niekoľkoročného konfliktu bude jeho politickou prioritou. Povstanie proruských separatistov vypuklo v dvoch najvýchodnejších ukrajinských regiónoch - Doneckej a Luhanskej oblasti - pred piatimi rokmi, keď v Kyjeve zosadili proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Vojna si podľa odhadov OSN vyžiadala už približne 13.000 mŕtvych. Moskva účasť na konflikte odmieta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články