Vražda severoírskej novinárky (29†): K zodpovednosti sa prihlásila militantná Nová IRA | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Vražda severoírskej novinárky (29†): K zodpovednosti sa prihlásila militantná Nová IRA

Lyra McKeeová - novinárka, ktorá bola obeťou útoku
Lyra McKeeová - novinárka, ktorá bola obeťou útoku
Zdroj: TASR/AP
23.04.2019 08:05

DUBLIN - Militantná skupina s názvom Nová IRA sa v pondelok večer prostredníctvom listu zaslaného severoírskym médiám prihlásila k zodpovednosti za vraždu severoírskej novinárky Lyry McKeeovej. Informovala o tom v utorok ráno tlačová agentúra DPA.


"Pri útoku na nepriateľa bola tragicky zabitá Lyra McKeeová, keď stála pri nepriateľských silách," uviedla Nová IRA v liste, ktorý doručila denníku The Irish News. "IRA sa plne a úprimne ospravedlňuje partnerke, rodine a priateľom Lyry McKeeovej za jej smrť," dodala. 

McKeeová (29) zomrela na následky zranení hlavy, ktoré utrpela uplynulý štvrtok večer pri streľbe v severoírskom meste Londonderry. Neznámy strelec tam okolo 23.00 h miestneho času vypálil niekoľko rán smerom na policajtov a pri nich stojacu McKeeovú. Postrelenú novinárku okamžite previezli do nemocnice, kde však zraneniam podľahla. Polícia jej vraždu vyšetruje ako teroristický čin, pričom za pravdepodobného páchateľa už skôr označila dobrovoľníka pracujúceho pre organizáciu Nová IRA (Írska republikánska armáda).

Incident sa stal krátko pred veľkonočným víkendom, počas ktorého si írski republikáni nesúhlasiaci s britskou prítomnosťou v Severnom Írsku pripomínajú výročie veľkonočného povstania proti britskej nadvláde v roku 1916. Nová IRA v pondelok v liste pre The Irish News tiež uviedla, že potýčky pred McKeeovej smrťou "vyprovokovala" polícia. "Vo štvrtok v noci, po vpáde ťažko ozbrojených britských kráľovských síl do Cregganu (predmestia Londonderry), ktoré vyprovokovali potýčky, nasadila IRA svojich dobrovoľníkov," napísala.

Mesto Londonderry patrilo k ohniskám niekoľko desaťročí trvajúceho konfliktu v Severnom Írsku prebiehajúceho medzi prevažne protestantskými unionistami, ktorí sa považujú za Britov, a prevažne rímskokatolíckymi írskymi nacionalistami. V ich bojoch zahynulo viac ako 3700 ľudí. Za formálny koniec konfliktu je väčšinou považované uzavretie tzv. Veľkopiatkovej dohody v roku 1998.

Nová IRA však Veľkopiatkovú dohodu neuznáva, a želá si zjednotenie Írska. Nová IRA sa považuje za následnícku organizáciu skupiny IRA (Írska republikánska armáda), polovojenskej organizácie, ktorá dlhé bojovala proti britskej nadvláde v Severnom Írsku. Samotná IRA sa však až na malé skupiny odštiepencov ozbrojeného boja vzdala práve v súlade s Veľkopiatkovou dohodou. Pohreb McKeeovej sa bude konať v jej rodnom Belfaste v stredu.

V súvislosti s vraždou zatkli 57-ročnú ženu

Päťdesiatsedemročnú ženu zatkli v utorok v súvislosti s minulotýždňovou vraždou severoírskej novinárky Lyry McKeeovej v Londonderry. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu. Ženu zatkli na základe protiteroristickej legislatívy, píše sa vo vyhlásení severoírskej polície. 

Agentúra AFP pripomína, že dvoch mužov vo veku 18 a 19 rokov, zadržaných v tomto prípade, prepustili v nedeľu večer z policajnej väzby bez vznesenia obvinení. Polícia po ich prepustení vyzvala občanov, aby sa každý, kto má informácie o vrahovi McKeeovej, prihlásil.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články