Takýto smutný pohľad sa nenaskytne každý deň: FOTO Spustošenej krajiny po ničivom cyklóne | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Takýto smutný pohľad sa nenaskytne každý deň: FOTO Spustošenej krajiny po ničivom cyklóne

Škody po cyklóne v Mozambiku
Škody po cyklóne v Mozambiku
Zdroj: SITA/AP/Denis Onyodi
20.03.2019 06:25

BEIRA - Počet obetí tropického cyklónu Idai, ktorý v sobotu zasiahol východné a južné časti Zimbabwe a predtým udrel v Mozambiku, stúpol na 300. V utorok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.


Mozambický prezident Filipe Nyusi oznámil, že podľa posledných informácií si cyklón Idai v Mozambiku vyžiadal vyše 200 obetí a takmer 350.000 ľudí je ohrozených. Vláda v Zimbabwe informovala o približne 100 obetiach. 

V centrálnej časti Mozambiku sa záchranné tímy pomocou lodí a vrtuľníkov snažia zachrániť preživších, ktorí uviazli na strechách domov či v korunách stromov. Mimovládna organizácia Rescue South Africa oznámila, že od piatkovej noci vyzdvihla 34 ľudí. 

Škody po cyklóne v
Zdroj: SITA/AP/Denis Onyodi

Búrka štvrtého z piatich stupňov, s rýchlosťou vetra až 160 kilometrov za hodinu, zasiahla Mozambik ešte v piatok a následne sa - už oslabená - presunula aj na územie susedného štátu Malawi.

Medzitým Organizácia Spojených národov vyhlásila, že ide o jednu z najhorších búrok, akú juh Afriky zažil za posledné desaťročia. OSN dodala, že búrka zároveň vyvolala v Malawi humanitárnu krízu, ktorá postihla takmer milión ľudí a vyše 80.000 ich vyhnala zo svojich domov. 

Škody po cyklóne v
Zdroj: SITA/AP/Denis Onyodi


Galéria

Škody po cyklóne v Škody po cyklóne v Škody po cyklóne v Škody po cyklóne v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články