°C

Pondelok, 17. február 2020. Meniny má Miloslava, zajtra Jaromír.

VIDEO Cyklón Idai si v Mozambiku, Malawi a Zimbabwe vyžiadal až 140 mŕtvych

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Kamran Jebreili
16.03.2019 16:00

HARARE - Mozambik, Zimbabwe a Malawi zasiahol cyklón Idai, ktorý si v krajinách vyžiadal viac ako 140 mŕtvych a stovky nezvestných. Desaťtisíce ľudí v dôsledku živlu uviazli na vidieku, pretože narušil tamojšiu infraštruktúru a prerušil telekomunikačné spojenie. Predstavitelia vlád a Organizácie Spojených národov (OSN) tvrdia, že Idai postihol v troch afrických krajinách viac ako 1,5 milióna ľudí.


Idai najhoršie zasiahol prístavné mesto Beira v Mozambiku, kde zničil stovky domov a spôsobil výpadok elektrickej energie. V meste tiež uzavreli letisko. Cyklón udrel v Beira vo štvrtok v noci a odtiaľ sa posunul smerom k Zimbabwe a Malawi, kde v prevažne pohraničných oblastiach postihol tisícky ďalších ľudí.

Cyklón zničil domy, školy, podniky, nemocnice či policajné stanice. Tisícky ľudí postihli silné záplavy, pričom len v Zimbabwe si vyžiadali 24 mŕtvych.

Pri záchranných prácach asistujú agentúry OSN a Červený kríž, ktoré v krajinách napríklad vrtuľníkom rozvážajú zásoby potravín a liekov. V Mozambiku a Malawi pomáha aj juhoafrická armáda, ktorá tam poslala lietadlo s desiatimi zdravotníkmi.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Zim News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články