°C

Štvrtok, 9. júl 2020. Meniny má Lujza, zajtra Amália.

Situácia vo Venezuele je vážna: Guaidó bije na poplach, v hre je vyhlásenie výnimočného stavu

Juan Guaidó
Juan Guaidó
Zdroj: SITA/AP Photo/Lucio Tavora
10.03.2019 21:10

CARACAS - Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó v nedeľu oznámil, že požiada parlament, aby v krajine vyhlásil výnimočný stav. Guaidó chce týmto spôsobom požiadať o pomoc medzinárodné spoločenstvo v situácii, kedy takmer celá Venezuela čelí masívnym výpadkom dodávok elektrickej energie. Informovala o tom agentúra AFP.


Opozičný líder novinárom oznámil, že už zvolal krízové zasadnutie venezuelského parlamentu s cieľom "podniknúť okamžité kroky na zaistenie potrebnej humanitárnej pomoci". Guaidó sa tak snaží reagovať na rozsiahly výpadok prúdu, ktorý vo štvrtok popoludní zasiahol takmer celú juhoamerickú krajinu. Hoci v sobotu sa podarilo obnoviť v niektorých oblastiach prerušované dodávky elektriny, iné zostali naďalej bez nej.


Čítajte aj: Venezuela je stále rozdelená: Guaidó chce zvýšiť tlak na Madura, vyzval na celonárodný pochod


Krízová situácia však medzitým podľa Francisca Valenciu, riaditeľa mimovládnej organizácie CODEVIDA, spôsobila úmrtie 15-tich pacientov, ktorí nemohli pre výpadok prúdu podstúpiť dialýzu. Caracas obvinil zo vzniknutej situácie USA, ktoré podľa neho sabotovali ústrednú elektráreň Guri.

Ilustračné foto
Situácia vo Venezuele je
Zdroj: Getty Images

Venezuela často zažíva čiastočné výpadky prúdu, tohtotýždňový však patril k najhorším a najdlhším za celé roky a ochromil veľkú časť krajiny. Problémy Venezuely s elektrinou sú podľa expertov zapríčinené nedostatočnými investíciami do infraštruktúry, dopĺňa AFP s tým, že Madurov režim obvykle výpadky pripisuje vonkajším faktorom.


Galéria

Juan Guaidó Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články