°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Nad izraelským premiérom sa zmráka: Generálny prokurátor obviní Netanjahua z korupcie

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Zdroj: SITA/AP Photo/Sebastian Scheiner
28.02.2019 19:15

JERUZALEM - Izraelský generálny prokurátor vo štvrtok oznámil, že sa rozhodol obviniť premiéra Benjamina Netanjahua z korupcie. Informovala o tom agentúra AP.


Generálny prokurátor Avichaj Mandelblit uviedol, že akceptoval odporúčania polície na podanie žaloby voči Netanjahuovi v troch rôznych prípadoch. Mandelblit vo vyhlásení konkretizoval, že plánuje obžalovať Netanjahua z korupcie, a to za podporu regulačných zmien vo výške stoviek miliónov dolárov v prospech telekomunikačného giganta Bezeq. Na oplátku malo nasledovať pozitívne spravodajstvo na obľúbenom webe Walla, prevádzkovanom spoločnosťou Bezeq.

Okrem toho chce Netanjahua obžalovať z podvodu a porušenia dôvery v dvoch ďalších prípadoch. Prvým je prijímanie darov od spriaznených miliardárov, druhý sa týka údajných ponúk zvýhodňujúcej legislatívu pre isté veľké noviny, ktoré mali na oplátku prinášať priaznivé spravodajstvo. Netanjahu tieto obvinenia poprel a na štvrtok večer zavolal tlačovú konferenciu. Jeho strana Likud ich označila za "politické prenasledovanie".

Netanjahu odmietol obvinenia z korupcie

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmietol vo štvrtok obvinenia z korupcie po tom, čo generálny prokurátor Avichaj Mandelblit uviedol, že ho plánuje obžalovať. Všetky obvinenia označil Netanjahu za "politickú perzekúciu". Informovala o tom agentúra AFP.

Netanjahu len niekoľko hodín po tom, čo generálny prokurátor oznámil svoj úmysel, predniesol zo svojej rezidencie 20-minútové vyhlásenie odvysielané izraelskou televíziou, v ktorom uviedol, že predsedom vlády plánuje zostať "ešte mnoho rokov".

"Ľavica si je vedomá toho, že nás nemôže poraziť vo voľbách, a preto nás posledné tri roky politicky prenasleduje. Má to len jeden cieľ: zvrhnúť pravicovú vládu, na ktorej čele stojím," uviedol Netanjahu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články