Väzeň trikrát prežil svoju popravu: Neuveríte, čomu vďačí za to, že je stále nažive | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Väzeň trikrát prežil svoju popravu: Neuveríte, čomu vďačí za to, že je stále nažive

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
22.02.2019 21:00

LILONGWE - Väzeň Byson Kaula, ktorý čakal v cele smrti v africkom štáte Malawi, bol trikrát už takmer popravený. Kat ale zakaždým prestal pracovať skôr, než stihol obesiť všetkých väzňov zo zoznamu určených na popravu, lebo bol už príliš unavený. Muž nakoniec prežil do doby, kedy krajina prestala uplatňovať hrdelný trest, informovala dnes stanica BBC.


Milionára zavraždili pred jeho luxusnou vilou: FOTO Poprava v drahom bentley, zastrelený 12 ranami

Kaula sa do väzenia dostal za čin, ktorý podľa svojho tvrdenia nespáchal. Súd ho v roku 1992 odsúdil za vraždu svojho zamestnanca, keď proti nemu krivo svedčili závistliví susedia. Bolo to na sklonku totalitného režimu prezidenta Hastingsa Bandy, ktorý tejto krajine na juhovýchode Afriky vládol tvrdou rukou v rokoch 1964 až 1994. Hrdelný zločin sa vtedy v Malawi trestal smrťou.

V celej krajine bol však iba jeden kat, a to Juhoafričan, ktorý navyše cestoval po niekoľkých krajinách regiónu, kde vykonával súdne popravy. Keď vždy raz za pár mesiacov dorazil do Malawi, nikdy nestihol obesiť všetkých zo zoznamu určených na popravu.

Väzeň trikrát prežil svoju
Zdroj: Getty Images

Kaulovi sa tak trikrát stalo, že na neho neprišiel rad, lebo popravca už bol príliš unavený. V jednom prípade popravil za dve hodiny 18 trestancov, on mal pritom poradové číslo 21. "Nie, už to stačí, prídem znova budúci mesiac," povedal podľa Kaulu kat. O vlas tak unikol smrti. Kvôli nervovému vypätiu, ktoré prežíval, sa dvakrát snažil spáchať samovraždu. Oba pokusy však prežil.

Po nastolení demokracie v roku 1994 bolo vykonávanie absolútneho trestu v Malawi pozastavené a žiadny malawijský prezident odvtedy nepodpísal príkaz na popravu. Kaulaov rozsudok bol následne zmenený a on bol prepustený na slobodu. Teraz žije na svojej farme a cez víkendy pomáha ako dobrovoľník v resocializačnom programe pre prepustených väzňov.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články