°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Megaúlovok českých colníkov: Zhabali tri tony látky na výrobu pervitínu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
12.02.2019 18:32

PRAHA — Tri tony chemikálie používanej na výrobu drogy pervitín zadržali českí colníci v Prahe. Informovali o tom v utorok spravodajský server Novinky.cz.


 Zásielka sa dostala do Prahy v decembri z Číny v dvoch lietadlách, podľa dokladov malo ísť o celulózu určenú pre papierenský priemysel. Vyšetrovatelia hovoria o rekordnom množstve tohto typu chemikálie odhalenom v ČR. Ide o bielu sypkú látku, ktorá nepríjemne zapácha a je nutné s ňou narábať v rukaviciach. Každá zásielka vážila 1,5 tony a bola naložená vo vreciach a sudoch.

Podľa polície, ktorá sa prípadom začala zaoberať, ide o chemikáliu používanú pri výrobe metamfetamínu známeho ako pervitín. Odborníci označujú tieto látky ako tzv. prekurzory. Vzhľadom na to, že sa priebežne dostávajú na zoznam zakázaných látok, výrobcovia prichádzajú s ďalšími legálnymi variantmi, tzv. pre-prekurzormi.

"Podarilo sa nám zachytiť novú verziu prekurzorov, tzv. pre-prekurzory, ktoré sú určené na výrobu syntetických drog, v tomto prípade metamfetamínu," uviedol v utorok na stretnutí s novinármi šéf pražských colníkov Josef Vachtl.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články