EÚ spoločne proti chemickým útokom: Krajiny sa zhodli na sankciách, potvrdil Lajčák | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

EÚ spoločne proti chemickým útokom: Krajiny sa zhodli na sankciách, potvrdil Lajčák

Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
21.01.2019 14:23

BRUSEL - Všetky členské krajiny EÚ boli v pondelok zajedno pri zavádzaní sankcií voči deviatim ľuďom zodpovedným za prípravu a realizáciu chemických útokov, ku ktorým došlo v roku 2018. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák v rámci rokovaní Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.


Lajčák spresnil, že Rada ministrov sa prvýkrát od októbra 2018 - keď prijala mechanizmus sankcionovania fyzických a právnických osôb, voči ktorým je dôvodné podozrenie, že nesú zodpovednosť za chemické útoky - rozhodla tento mechanizmus "naplniť menami".

Členské štáty sa zhodli na uvalení sankcií na štyroch ruských občanov v súvislosti s otrávením bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije, ku ktorému došlo v marci 2018 v anglickom Salisbury. Reštrikcie EÚ postihli aj jednu sýrsku inštitúciu a piatich Sýrčanov zapojených do vývoja chemických zbraní.

"Vývoj udalostí v priebehu roka 2018 ukázal, že dochádza k zneužívaniu chemických zbraní na viacerých miestach vo svete. V Európe to bol prípad zo Salisbury," opísal situáciu Lajčák. 

Upozornil, že používanie chemických zbraní je zakázané medzinárodnými dohodami. "Ich používanie je brutálne a cynické voči civilnému obyvateľstvu. Nemajú mať miesto v žiadnom arzenáli," dodal minister. Lajčák zároveň pripomenul, že ide o samostatné rozhodnutie EÚ, ale vychádza z expertízy a uzáverov, ku ktorým dospela Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OCPW).
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články