USA uvalili sankcie na dve Iránom podporované militantné organizácie v Sýrii | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

USA uvalili sankcie na dve Iránom podporované militantné organizácie v Sýrii

Steven Mnuchin
Steven Mnuchin
Zdroj: SITA/AP Photo/Jose Luis Magana
24.01.2019 21:57

WASHINGTON - V snahe oslabiť vplyv Iránu a jeho Revolučných gárd v Sýrii uvalilo americké ministerstvo financií sankcie na dve Teheránom podporované militantné organizácie. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP.


Najnovšie rozhodnutie amerického ministerstva sa má týkať konkrétne Fátimovskych brigád, zložených z afganských šiitov, ako aj Zajnabijiných brigád formovaných zo šiitov pôvodom z Pakistanu. Cieľom sankcií je odrezať obe Iránom podporované milície od medzinárodného finančného systému a ochromiť tak ich fungovanie.

Podľa ministerstva sú obe organizácie regrutované z utečencov žijúcich v Iráne pod patronátom iránskych Revolučných gárd, pričom v Sýrii sa zúčastňujú na bojových operáciách na podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Šéf amerického rezortu financií Steven Mnuchin obhajoval pridanie predmetných organizácií na čierny zoznam poukázaním na to, že "brutálny iránsky režim zneužíva komunity utečencov v Iráne a používa ich ako ľudské štíty v sýrskom konflikte".

Iránske Revolučné gardy boli založené v roku 1979 na popud Rúholláha Chomejního. Gardy sú oddelené od iránskych pozemných, námorných aj vzdušných síl. Zatiaľ čo regulárna armáda má za úlohu chrániť hranice štátu a vnútornú bezpečnosť, úlohou gárd je podľa iránskej ústavy chrániť režim islamskej republiky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články