Sobota, 10. december 2022. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Kauza Skripaľ s novými zisteniami: Vyšetrovatelia majú tretieho podozrivého

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham/Andrew Matthews

LONDÝN - Tretím podozrivým z otravy ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury je údajne agent ruskej vojenskej rozviedky GRU Denis Sergejev. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na investigatívnu platformu Bellingcat.


Podľa Bellingcatu je Sergejev (45), ktorý používa aj pseudonym Sergej Fedotov, vysoko postaveným dôstojníkom ruskej GRU. Platforma predtým identifikovala aj dvoch ďalších podozrivých v kauze Skripaľ, ktorými sú Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Médiá neskôr zistili, že ich pravé mená sú Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin a obaja sú príslušníkmi GRU.

Bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija sa terčom útoku nervovoparalytickou látkou novičok stali vlani 4. marca. Otravu prežili a momentálne žijú na neznámom mieste, napísali nedávno britské médiá. Zistenia Bellingcatu ukázali, že Sergejev bol v čase útoku na Skripaľovcov vo Veľkej Británii. Do Moskvy mal odletieť ešte 4. marca cez Rím, nenastúpil teda na let, ktorý si rezervovali Čepiga a Miškin.

Britské úrady existenciu tretieho podozrivého zatiaľ oficiálne nepotvrdili, ale vyšetrovanie útoku pokračuje. Okrem nich a policajta Baileyho do kontaktu s látkou podobnou novičku prišli vlani v júni aj Charlie Rowley a Dawn Sturgessová, ktorá otrave podľahla. Pár žil v meste Amesbury, ktoré leží približne 12 kilometrov severne od Salisbury v grófstve Wiltshire v južnej časti Anglicka.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články