Ukrajina chce Rusku zabrániť ovládnuť Azovské more: Cez Kerčský prieliv pošle vojnové lode | Topky.sk

Sobota, 25. máj 2019. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Ukrajina chce Rusku zabrániť ovládnuť Azovské more: Cez Kerčský prieliv pošle vojnové lode

Ukrajinský vojak v prístave Mariupol
Ukrajinský vojak v prístave Mariupol
Zdroj: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka
07.12.2018 16:53

KYJEV - Ukrajina chce čoskoro poslať cez Kerčský prieliv vojnové lode. Oznámil to v piatok ukrajinský minister obrany Stepan Poltorak. Podľa jeho slov je vyslanie lodí nutné, "inak sa Rusko úplne zmocní Azovského mora".


Agentúra AP poznamenala, že Poltorakovo vyhlásenie môže viesť k ďalšiemu vystupňovaniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, čo ruská pobrežná stráž zajala 25. novembra v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom, kde má Ukrajina svoje prístavy, tri lode ukrajinských námorných síl s ich posádkami. Tento incident pri pobreží Krymu vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Medzitým ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na ministerskej schôdzke Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) odmietol návrhy, aby Rusko prepustilo alebo vymenilo 24 ukrajinských námorníkov, ktorých zajalo v oblasti Kerčského prielivu.

Ukrajinský vojak v prístave
Zdroj: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka

Lavrov povedal, že je príliš skoro hovoriť o akýchkoľvek návrhoch na výmenu väzňov, kým ruské úrady neukončia vyšetrovanie incidentu a zadržaní Ukrajinci nebudú súdení za narušenie ruských hraníc.

Lavrov reagoval aj na návrh nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa rozšíriť monitorovaciu misiu OBSE na Azovské more. Podľa Lavrova Rusko "nepotrebuje" v tejto oblasti žiadnych sprostredkovateľov ani pozorovateľov.
 


Galéria

Ukrajinský vojak v prístave Ukrajinský vojak v prístave

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články