Ruský denník obvinil Putinovu ochranku, mala sa dopustiť podvodu s pozemkami | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Ruský denník obvinil Putinovu ochranku, mala sa dopustiť podvodu s pozemkami

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
20.11.2018 14:40

MOSKVA - Ruský nezávislý denník Novaja gazeta informoval, ako bývalí príslušníci ochranky ruského prezidenta Vladimira Putina a ich príbuzní získavali za zvýhodnenú cenu či zadarmo pozemky v blízkosti podmoskovskej rezidencie hlavy štátu.


Denník zverejnil výsledky svojho vyšetrovania, počas ktorého zistil, akým spôsobom dôstojníci Federálnej služby ochrany (FSO) a ich rodinní príslušníci získali pozemky v oblasti Novo-Ogariovo, kde sa nachádza aj Putinova rezidencia a kde sú v rámci Ruska jedny z najvyšších cien za pozemky.

Novaja gazeta vo svojom článku popisuje nátlak, ktorému boli v 90. rokoch vystavení zamestnanci štátneho roľníckeho družstva, aby predali svoje pozemky za nominálnu cenu. Pozemky boli následne za nízke ceny predané príslušníkom FSO a ich rodinám alebo im ich dokonca bezplatne pridelili.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok na otázku ohľadom tohto článku reagoval vyhlásením, že dôstojníci FSO spomenutí v denníku každoročne podávajú daňové i majetkové priznania, ktoré preverujú príslušné úrady. Novaja gazeta sa touto kauzou zaoberala spolu s tímom novinárov združených v organizácii Projekt na sledovanie organizovaného zločinu a korupcie (OCCRP).

Vo svojom článku napísali, ako kontrolu nad poľnohospodárskymi pozemkami bývalého sovchozu NKVD na výpadovke Rubľovskoje šosse získal nemenovaný podnikateľ. Bývalí vlastníci pozemkov - zamestnanci sovchozu alebo veteráni druhej svetovej vojny - sa potom sťažovali, že ich oklamali a že ich listy vlastníctva k pozemkom boli sfalšované.

V dôsledku tohto konania, ako tvrdí Novaja gazeta, sa majiteľmi pozemkov stali ľudia, ktorí boli vo vzťahu k FOS, a ich príbuzní. Momentálne na týchto pozemkoch stoja nehnuteľnosti v hodnote stoviek miliónov rubľov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články