Spojené štáty sa chystajú obviniť Irán z porušenia dohovoru o chemických zbraniach | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Spojené štáty sa chystajú obviniť Irán z porušenia dohovoru o chemických zbraniach

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
17.11.2018 16:25

WASHINGTON - Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa chystá obviniť Irán z porušenia medzinárodného dohovoru o zákaze chemických zbraní. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na piatkové vyjadrenia dvoch členov americkej vlády.


Biely dom sa podľa ich slov chystá na budúci týždeň oznámiť, že Irán nedodržiava Dohovor o chemických zbraniach (CWC) z roku 1997, ktorý zakazuje výrobu, hromadenie a používanie chemických zbraní. Irán podľa zistení takéto zbrane nepoužíva, disponuje však priestormi a vybavením na ich výrobu. Oznámenie, ktoré sa očakáva v pondelok, ešte neznamená, že Spojené štáty uplatnia trest. Informáciu však môžu použiť pri podávaní sťažnosti na Irán na pôde Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu, ktorá dozerá na dodržiavanie dohovoru z roku 1997.

Zistenia sú súčasťou úsilia Spojených štátov izolovať Irán po tom, ako v máji odstúpili z dohody o jadrových zbraniach z roku 2015 a tento mesiac obnovili sankcie proti Iránu, ktoré boli predtým na základe tejto dohody zmiernené. Prezident Trump a jeho spolupracovníci v oblasti národnej bezpečnosti vyhlásili, že vyvinú "maximálny tlak" s cieľom donútiť Irán zastaviť svoje destabilizačné aktivity v oblasti Blízkeho Východu i mimo nej.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články