°C

Pondelok, 3. august 2020. Meniny má Jerguš, zajtra Dominik, Dominika.

Stredoafrická republika vydala bývalého povstaleckého veliteľa: Stalo sa tak vôbec prvýkrát

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Ben Curtis, File
17.11.2018 21:30

BANGUI - Stredoafrická republika v sobotu vydala svojho občana, poslanca a bývalého veliteľa polovojenských oddielov Alfreda Yekatoma, na stíhanie pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu. Yekatom je podozrivý zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.


Ide o prvé takéto vydanie podozrivej osôb zo SAR, uviedla agentúra AFP. Lietadlo, v ktorom Yekatom cestuje z Afriky, pristálo v Haagu v sobotu večer. Svoje vyšetrovanie v kauze trestných činov spáchaných v SAR začal ICC viesť ešte v septembri roku 2014. Polovojenské oddiely, ktorým Yekatom velil, pôsobili na juhu SAR. Vzhľadom na podozrenie, že Yekatom je zapletený do útokov voči moslimom, ako aj ďalším civilistom a do verbovania detí za vojakov, naňho Spojené štáty v roku 2015 uvalili sankcie.

V roku 2016 bol Yekatom zvolený za poslanca parlamentu. V októbri tohto roku bol zadržaný po tom, ako v parlamente streľbou narušil voľbu jeho predsedu. SAR patrí k najchudobnejším krajinám sveta napriek tomu, že má bohaté náleziská diamantov i uránu. Krajina sa od roku 2013 snaží zotaviť z občianskej vojny, ktorá vypukla, keď prevažne moslimské povstalecké hnutie Séléka zosadilo prezidenta, kresťana  Francoisa Bozizeho.

V reakcii na to kresťania, ktorí tvoria okolo 80 percent obyvateľstva SAR, začali vytvárať dobrovoľnícke jednotky nazývané "Antibalaka". Sektárske násilie v SAR pretrváva do týchto dní. V snahe obnoviť v SAR mier tam pôsobí asi 12.500 príslušníkov mierových jednotiek OSN. Ide o jednu z najväčších mierových misií OSN na svete.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články