Streda, 16. jún 2021. Meniny má Blanka, zajtra Adolf.

Egypt vydal ďalšie tajomstvo: FOTO Archeológovia sa tešia, objav spred 4000 rokov

Zdroj: SITA/Egyptian Ministry of Antiquities via AP
08.11.2018 11:00

KÁHIRA - Tím egyptských a nemeckých archeológov na nálezisku v Káhire objavil niekoľko fragmentov kamenných dosiek s nápismi, ktoré by mohli byť staré 4000 rokov. S odvolaním sa na egyptské ministerstvo pamiatok o tom informoval spravodajský server Al-Džazíra.


Famózny objav v Egypte: FOTO Archeológovia sú bližšie k rozlúšteniu záhady stavby pyramíd

Niektoré úlomky vápencových dosiek podľa ministerstva pamiatok pochádzajú z 12. dynastie (založenej v roku 1991 pred naším letopočtom) a 20. dynastie (založenej v roku 1196 pred naším letopočtom), teda z obdobia Strednej a Novej ríše.

Nápis na jednom z úlomkov odkazoval na významného boha Atuma, ktorého obviňovali zo záplav Nílu v rokoch 664 - 332 pred naším letopočtom, uviedol šéf archeologickej misie, nemecký egyptológ Dietrich Raue.

Egypt vydal ďalšie tajomstvo:
Zdroj: SITA/Egyptian Ministry of Antiquities via AP

Úlomky boli objavené v Mataríji vo východnej Káhire. Oblasť bola kedysi súčasťou starovekého mesta Héliopolis, čiže mesta slnka.

Egypt dúfa, že nové archeologické nálezy posilnia cestovný ruch. Od zvrhnutia niekdajšieho prezidenta Husního Mubaraka v roku 2011 totiž turistika značne utrpela, predovšetkým kvôli násilnostiam. Cestovný ruch tvorí významnú časť egyptskej ekonomiky.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články