Medveď vyčíňa v českom mestečku: Mŕtve zvieratá a škody za tisíce korún | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Medveď vyčíňa v českom mestečku: Mŕtve zvieratá a škody za tisíce korún

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
30.09.2018 21:45

ZLÍN - Medveď v noci na nedeľu potrhal päť oviec a poškodil včelín v českej obci Horní Jasenka, okres Vsetín. Zviera tiež zlomilo čerešňový strom. Škody boli vyčíslené celkom na 23.000 tisíc korún (893 eur). Informoval o tom Český rozhlas (ČRo) s odvolaním sa na policajné zdroje.


Je pravdepodobné, že ide o medveďa, ktorého ľudia v polovici septembra videli v okresoch Vsetín a Zlín. K ľudským obydliam ho pred zimou láka bohatá úroda ovocia. Na výskyt medveďa a roztrhané ovce upozornili mestskí strážnici. "Prijali sme tiež druhé oznámenie o zničených úľoch a ohradách pre ovce v obci Bystřička vo vsetínskom okrese," uviedla policajná hovorkyňa Monika Kozumplíková. Oba prípady policajti preverujú.

Medvede sa podľa odborníkov potrebujú pred zimou vykŕmiť, preto zostupujú z lesov do ovocných sadov. Výskyt medveďa v česko-slovenskom pohraničí je však bežný. Zoologička Dana Bartošová z regionálneho pracoviska Správy CHKO Beskydy v Rožnove pod Radhoštěm povedala, že sa v oblasti pohybujú zhruba dva medvede.

"Poškodení majú nárok na náhradu škody, sme teraz na mieste a robili sme šetrenie o pôvodcovi škody," uviedla Bartošová. Udalosť podľa nej súvisí tiež s rozptýleným osídlením Valašska. "Medveď si trúfne k osamoteným chalupám, to bol aj prípad Horní Jasenky," uviedla zoologička. Ľudia pohybujúci sa v lesoch by si podľa jej slov mali dať pozor a neprechádzať napríklad húštinou. Chovatelia by teraz mali lepšie zabezpečiť svoje hospodárske zvieratá, zatvárať ich na noc či použiť ohradníky. Medvede sa teraz podľa nej budú zrejme ešte v oblasti pohybovať a hľadať si potravu až do začiatku zimy.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články