FOTO Kauza Monsanto naberá na obrátkach: Kalifornský súd vydal nekompromisný ortieľ | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

FOTO Kauza Monsanto naberá na obrátkach: Kalifornský súd vydal nekompromisný ortieľ

Záhradník Dewayne Johnson sa pozerá po vypočutí verdiktu v jeho prípade proti Monsantu na súde 10. augusta 2018 v San Franciscu.
Záhradník Dewayne Johnson sa pozerá po vypočutí verdiktu v jeho prípade proti Monsantu na súde 10. augusta 2018 v San Franciscu.
Zdroj: TASR/AP
11.08.2018 12:55

SAN FRANCISCO - Porota v Kalifornii prisúdila v piatok odškodné vo výške 289 milión dolárov (252 miliónov eur) bývalému záhradníkovi, ktorý uviedol, že konečné štádium rakoviny mu spôsobil prípravok na ničenie buriny Roundup, vyrábaný agrochemickým gigantom Monsanto.


Porota sa zhodla na tom, že spoločnosť Monsanto nevarovala dostatočne pred možnými rizikami používania Roundupu. Musí tak vyplatiť spomínané odškodné Dewaynovi Johnsonovi, ktorému bola v roku 2014 vo veku 42 rokov diagnostikovaná rakovina lymfatických uzlín. 

Záhradník Dewayne Johnson reaguje
Zdroj: TASR/AP

Johnson je jedným zo stoviek onkologických pacientov, ktorí žalujú firmu Monsanto. Piatkové rozhodnutie vytvára potenciálny precedens pre ďalšie súdne prípady proti spoločnosti. Johnsonov prípad bol uprednostnený pred ostatnými, nakoľko zomiera.  

Záhradník Dewayne Johnson sa
Zdroj: TASR/AP

Johnson dáva Roundupu vinu za svoje utrpenie a firmu obvinil zo zatajovania nebezpečných účinkov tohto prípravku na ničenie buriny. Monsanto obvinenia dôrazne odmieta a tvrdí, že herbicíd glyfosát je bezpečný.


Galéria

Záhradník Dewayne Johnson sa Záhradník Dewayne Johnson reaguje Záhradník Dewayne Johnson sa

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články