Berlusconi odmieta možnosť spolupráce s novou talianskou vládou | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Berlusconi odmieta možnosť spolupráce s novou talianskou vládou

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
Zdroj: SITA/Matteo Bazzi/ANSA via AP
02.06.2018 20:55

RÍM - Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi vyjadril v sobotu sklamanie nad zložením novej vlády na čele s premiérom Giuseppem Contem.


Podľa spravodajskej televízie Rai News 24 zakladateľ a vodca strany Taliansko vpred (Forza Italia - FI) rozhodne odmietol možnosť spolupráce s "rozporuplným kabinetom populistov, ktorí neboli zvolení ľuďmi". Berlusconi povedal, že v tejto situácii, sú "len alternatívy: buď oni, alebo my." Zdôraznil, že "budeme proti každému konaniu, ktoré ohrozuje verejné financie a medzinárodné postavenie našej krajiny, prácu a úspory Talianov, našu slobodu". 

Okrem toho Berlusconi Talianov vyzval, aby na protest proti novej vláde vyšli do ulíc. "Poďte s nami a pomôžte budovať našu spoločnú budúcnosť," apeloval. Podľa neho "Taliansko dnes potrebuje niečo iné (..)" a prirovnal súčasnú situáciu k roku 1994, keď sa v krajine zrodila nová strana pravého stredu - práve jeho strana FI. Protivládna demonštrácia sa v Ríme uskutočnila už v piatok, krátko po prevzatí moci novou euroskeptickou vládou.

Stúpenci Demokratickej strany (PD), ktorá utrpela v marcových parlamentných voľbách prehru, ale aj ich kolegovia z rôznych proeurópskych hnutí sa zhromaždili v centre Ríma, aby nový vládny kabinet vyzvali na rešpektovanie Európy, Európskej únie.

Zároveň vyjadrili solidaritu s prezidentom Sergiom Mattarellom, ktorý čelil v uplynulých dňoch ostrej kritike časti spoločnosti za vetovanie euroskeptika Paola Savonu na post ministra financií. Na dnešný večer, keď Taliansko slávi štátny sviatok - Deň republiky -, ohlásili míting na oslavu novej vlády v Ríme populisti z Hnutia piatich hviezd (M5S).


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Matteo Bazzi/ANSA via AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články